Крайно време е да се приеме Национална здравна карта въпреки съпротивата, която вече се чува от различни места. Това мнение защити по БНТ проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина". По думите новата здравна карта е много либерална.
Националната здравна карта предстои да бъде обсъдена и предложена за приемане на заседание на Министерския съвет днес. Проектът беше обявен от Здравното министерство в средата на април и предвижда от 38 803 легла в болници в цялата страна, те да бъдат намалени на 32 913. През 2017 година са използвани общо над 24 700 легла и Здравното министерство предвижда резерв от 30%. Здравната карта ще бъде критерий, по който НЗОК ще сключва договори с болничните заведения по области.
По думите на проф. Начев Здравната карта предвижда повече легла, отколкото са необходими. Той обясни още, че парите в здравеопазването не може обективно да се каже дали са много или малко, защото прогресивно се увеличават всяка година, но не се вижда никакъв ефект от това.
И причината, всички знаем, че е неефективното им разходване, допълни той.
Здравната карта има изключително важно значение да се поставят нещата на място в регионален и национален план, подчерта още той.
Нейната цел е да направи така, че да има равномерно разпределение особено на високотехнологични медицински услуги в цялата страната, а не да е съсредоточена в няколко града, добави проф. Начев.
Проектът за Националната здравна карта, който определя броя болнични легла, вече предизвика остри реакции сред пациентските организации и лекарското съсловие.
Документът предвижда с 6000 по-малко легла в болниците, за които Здравната каса няма да заплаща, ако предложенията бъдат одобрени. Най-голямото намаление е предвидено за хирургичните легла - с 2500 по-малко от досегашните. С 2000 по-малко ще са терапевтичните, а със 700 - в гинекологията.
Българският лекарски съюз поиска с писмо до премиера, здравния министър и председателя на ресорната парламентарна комисия документът да бъде преработен, за да се гарантира достъпна болнична помощ във всички областни градове.
От здравното министерство обясниха, че картата е съставена на база на данните от статистиката за отчетената през миналата година дейност на болниците по специалности, но Лекарският съюз обясни, че тази дейност е била лимитирана от бюджета.
На днешното си заседание правителството се очаква да одобри изменения в Закона за енергетиката и в Закона за движение по пътищата.