Целта на България е до 2035 г. да постигне ниво на рециклиране от 65%, както и да ограничи депонирането на отпадъци. Това каза Антон Пейчев от дирекция "Управление на отпадъците и опазване на почвите" в екоминистерството по време на форума "Кръгова икономика и чисти технологии", организиран в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС, предаде БТА.
Той отбеляза, че към този момент страната ни се движи в рамките на европейските тенденции. Данните за 2016 г. сочат общ процент на рециклиране на битови отпадъци около 32 на сто, като материалното рециклиране е 23% при малко над 24% за ЕС, а компостирането е малко над 9% при близо 14 на сто средно за Европа.
Според Пейчев ръст на материалното рециклиране до 30% е постижим. Той отбеляза още, че в момента се разработва и национална стратегия за кръговата икономика.
Паола Милиорини, ръководител на отдел "Кръгова икономика" в ГД "Околна среда" към ЕК, каза, че европейската цел е до 2030 г. пластмасовите опаковки да са за многократна употреба и да могат да се рециклират.
Министърът за българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова посочи, че кръговата икономика е реалност, с която не само трябва да свикнем, но трябва много бързо да се адаптираме, за да бъдем конкурентноспособни.
По думите ѝ целите, които си поставя ЕС, е в близко бъдеще депонирането да се сведе до 10%.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов посочи, че за да бъде променено мисленето и да бъде постигнат устойчив ефект, трябва да се промени образованието и културата на всеки отделен гражданин.