Европейските лидери се разбраха да останат в Иранското ядрено споразумение, докато Иран спазва своите ангажименти по него. Ако САЩ наложат санкции срещу Европа по тази причина, те няма да останат без отговор. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на брифинг в НДК след края на срещата на върха между лидерите на ЕС и Западните Балкани.
Юнкер беше категоричен, че ЕС ще защити интересите на европейския бизнес, независимо от неговата големина. Лидерите са се разбрали Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) да посредничи за инвестициите на компаниите в Иран. Предстои и посещение на комисаря по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете в Иран, за да бъде потвърден интересът на Европа към сътрудничеството в сектора на енергетиката.
По отношение на търговските отношения между ЕС и САЩ Юнкер поясни, че преговори по различни теми могат да бъдат осъществени, само ако има неограничено изключване от митническите тарифи за стоманата и алуминия за Европа. По думите на председателя на ЕК общността е готова да започне разговори, включително и за внос на втечнен газ и за реформа в Световната търговска организация (СТО), както и за подобряване на достъпа до пазарите, особено за автомобилите.
По време на срещата между лидерите на ЕС и Западните Балкани имахме "искрена и честна дискусия" за европейските перспективи на региона, коментира от своя страна българският премиер Бойко Борисов. Той отбеляза, че целият регион на Западните Балкани е с брутен вътрешен продукт от 96 млрд. евро, тоест колкото е на Словакия, а населението - 17,7 млн. души, тоест по-малко от това на Румъния.
"Това ли плаши ЕС, това ли е заплахата за ЕС?", коментира той страховете от интеграцията на региона.
Борисов беше категоричен, че страните на Балканите не бива да бъдат оставени под влиянието на другите стратегически играчи, които имат своите интереси, прокарвани чрез "мюсюлманството или чрез православното христианство".
Ползотворни разговори 15 години след срещатата в Солун отчете и председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той каза, че срещата е най-доброто доказателство колко важен е регионът за ЕС.
Говорихме за икономическите връзки, инфраструктурата и хората, обясни той и допълни, че няма друга алтернатива или план Б за региона освен членството в ЕС. Страните от Западните Балкани културно и исторически са част от Европа, допълни той.
Бойко Борисов заяви още по време на брифинга, че европейските лидери вече са осъзнали колко важно е да останат единни. Той цитира германския канцлер Ангела Меркел, която по време на разговорите е заявила, че и "лист хартия" не трябва да може да бъде прокаран между позициите на страните от ЕС.
Преди началото на брифинга бяха подписани няколко споразумения, сред които и меморандум, потвърждаващ ангажимента на България и Сърбия за изграждане на газова връзка между двете страни. Тя е част от проектите за подобряване на свързаността между страните в региона в областта на енергетиката.
Лидерите на ЕС се разбраха в София да включат Западните Балкани в Енергийния съюз, което предполага по-голяма интеграция на пазарите в региона. Подпис под меморандума положиха енергийните министри на България Теменужка Петкова и на Сърбия Александър Антич.
По време на церемониите лидерите на Сърбия Александър Вучич и на Косово Хашим Тачи се здрависаха, което беше приветствано от присъстващите в залата.
преди 6 години Демократизирането се отлага за неизвестно време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар