България ще бъде сред държавите, които ще бъдат най-малко засегнати от намаленията по кохезионната политика и по политиката за селското стопанство. Това каза евродепутатът Андрей Новаков по БНТ. Той подчерта, че общата селскостопанска политика ще продължи да бъде приоритет, но кохезионната остава най-голямата, което е постижение на фона на критиките, които отнесе.
Първоначалният вариант на финансовата рамка за следващия програмен период 2021-2027, представен от Европейската комисия, залага 1,135 трлн. евро, като средствата ще бъдат редуцирани средно с около 5% за кохезия и за селскостопанска политика. Не се очаква значима промяна в размера на сумите, които ще получи България, обявиха вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на финансите Владислав Горанов.
В следващите 12 месеца трябва да сме готови с нашите предложения за бюджета на Европейския съюз за периода 2021-2027 г., каза Новаков. Той изтъкна, че най-важно е страната ни да заложи правилно приоритетите и разпределението на средствата.
Андрей Новаков подчерта, че е важно България да се бори за индивидуален подход, тъй като в отделните региони на страната населението има различни потребности. Евродепутатът очаква от 2021 година ЕС да финансира чрез индивидуален подход и преференциално по облекчени правила обезлюдените региони.
Програма "Еразъм" за университетите ще има двоен бюджет, така че младите хора да могат да пътуват. От друга страна ще се дадат 50% повече за наука и иновации. Искам да призова и компаниите, и университетите да подават проекти, защото това са пари, които им се полагат, а често пъти остават неизползвани, каза Новаков.