Няма държава, която да е приела еврото и да се оплаква или да е била недоволна. Правителството работи за влизането на България в чакалнята на еврозоната до една година. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов в ефира на bTV.
Той е категоричен, че страната ни изпълнява всички изисквания за влизането нa България във валутно-курсовия механизъм ERM II. “Мисля, че е наше право да искаме да влезем в тази чакалня”, допълни Емил Караниколов.
„Не считам, че животът ще поскъпне след въвеждане на еврото, ние сме вързани към него и сега. Ще има много повече ползи за нас”, поясни той и добави, че това ще бъде много положително и за големия бизнес, като по този начин ще бъдат привлечени повече инвестиции в страната.
„В еврозоната ще имаме повече ликвидност, повече права и свързаност с европейските банки. Нека не се сравняваме с Чехия и Унгария по повод опасенията за рисковете от влизането в еврозоната, защото техният пазар е много по-голям“, каза Караниколов.
По думите му Холандия, Австрия, Германия са най-големите инвеститори у нас.
Караниколов посочи, че процентът на безработните продължава да спада - безработицата е 5,2%, а това е рекорд, каза министърът. „На последните ни срещи със западните ми колеги се говори за проблема с работната ръка, а не за корупцията. Това е основният проблем на бизнеса", категоричен е икономическият министър.
Той цитира и данните, според които средната работна заплата в страната се е повишила с 11%, но борбата за квалифицирани кадри продължава. „Това ще го видят и всички други българи в чужбина, че нещата тръгват нагоре”, посочи Караниколов, макар и да не било много бързо.
Министърът коментира, че правителството прави всичко възможно да елиминира дисбаланса в доходите в отделните региони на страната. Той подчерта, че привличането на инвеститори и подобряването на производството са основните приоритети на правителството. Според него това ще доведе до борба за кадри и съответно до по-добри условия на труд.
Караниколов е на мнение, че съвсем скоро ще се промени тенденцията младите българи да предпочитат да работят в чужбина, защото там получават по-големи заплати.
Научете повече по темата за еврозоната на специализираното издание на Клуб Инвестор „Банки и финанси“, което ще се проведе на 9 май 2018 г. в Capital Fort. Събитието е посветено на актуалните теми в банковия сектор и дигитализацията на финансовата индустрия. Повече за програмата и лекторите - тук.
преди 6 години Я да пита гърците преди да прави такива кардинални публични изявления. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Емил Караниколов: Няма държава, която да е приела еврото и да се оплаква" Я пак... Абе *** това ти ли го реши или така ти казаха да казваш. Има държави дето изпитват носталгия и си искат живота преди навлизането на еврото. 10 ОТ 10 испанци например си искат живота по време на песетата и твърдят че с навлизането на еврото всичко е поскъпнало отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Което не означава, че дълговите им проблеми, които душат икономиките им, не са точно заради еврото.Нека да видим кой всъщност е Караниколов и защо толкова му трябва евро - сделката за Българтабак и от къде 20 годишни получават кредит за закупуването на Дипломатическия клуб.Нека също да видим кой е Влади Горанов и защо толкова му трябва евро - https://***/2wh97GbПо принцип такива срещи не са забранени.И все пак когато тези хора говорят за приемане на евро, убеждават в стабилност и обещават разумно управление трябва да се има поне 3 на ум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар