Министерството на правосъдието предлага пакет от законодателни промени, свързани с ефективното изпълнение на присъди относно конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност, както и с противодействие на противозаконно отнемане на моторни превозни средства (МПС).
По-подробно се уреждат и правата на участниците в производствата по изпълнение на европейска заповед за арест и на издирваните по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, информират от ведомството на правосъдния министър Цецка Цачева.
Проектът предвижда пряката или косвена облага придобита от престъпление да се отнемат в полза на държавата, ако не подлежат на връщане или възстановяване. А в случаите, когато тя липсва или е отчуждена, да се присъжда нейната равностойност.
Осъденият за умишлено престъпление ще дължи не само вещите, които са били предназначени или са послужили за извършването на деянието, но и тяхната равностойност, когато те липсват.
Проектозаконът предлага за първи път дефиниция на "пряка" и "косвена" облага с цел изясняване на понятието за облаги от престъпна дейност.
Така с изричен текст в полза на държавата ще се конфискуват не просто придобитото от престъпление, а пряката и косвена облага от него или тяхната равностойност, когато облагата липсва или е отчуждена.
За реалната събираемост на равностойността на вещи или парични средства, отнети в полза на държавата, се предлага петгодишният давностен срок да започва да тече от деня, в който е изтекъл срокът за изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода.
Абсолютният десетгодишен давностен срок за погасяване на задължението започва да тече от деня, в който е изтекъл срокът за изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода.
С промяна в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража се въвежда задължение за Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" да уведомява териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянен адрес на лишения от свобода за датата, от която същият ще бъде освободен от местата за лишаване от свобода, когато наред с наказанието лишаване от свобода е постановено и отнемане в полза на държавата.