Министерството на труда и социалната политика е готово с проект на закон за предприятията на социалната и солидарната икономика. Проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане до дни, каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на международна конференция на тема "Социалната икономика - за икономически устойчив и социално приобщаващ ЕС" в Бояна, предава БТА.
След приемането на концепция за развитие на социалната икономика през 2012 г. България изпълнява трети двугодишен план за действие по социалната икономика, припомни министърът.
По думите на Петков българското председателство е обявило темата за социалната икономика за приоритет. По думите на Бисер Петков социалната икономика допълва общия спектър на социалните политики, като интегрира предприемачеството, асоциира гражданите и работниците, солидаризира обществото и постига социални ефекти.
Експертите смятат, че социалната икономика може да е инструмент не само за борба с бедността, а и за предотвратяването й.
Във видеообръщение европейският комисар за вътрешния пазар, индустрията, предприемачеството и малките и средните предприятия Елжбета Биенковска посочи, че социалната икономика е важна за работните места - 10 на сто от бизнесите в ЕС са в социалната икономика. По думите на й социалната икономика е важна, когато се говори и за пробив в иновациите, защото социалните компании помагат за справянето със социалните предизвикателства. Според нея, когато се мисли за бъдещето на единия пазар, трябва да се отговори на предизвикателствата на новата ера и всеки гражданин да бъде подготвен, за да е пригоден за дигиталната ера. Еврокомисарят отбеляза, че ЕК през 2017 година е предприела действия за стартиращи и разрастващи предприятия, предоставяне по-лесен достъп до работни места, подобряване на социалния аспект на социалната икономика.
Председателят на парламентарната социална комисия Хасан Адемов отбеляза, че социалната икономика е един от важните инструменти за реализиране на целите на стратегията Европа 2020. Той цитира данни, според които в рамките на ЕС съществуват два милиона предприятия на социалната икономика, като в тях е заета около 6% от работната ръка на ЕС. По думите на Адемов това е доказателство, че социалната икономика има своето място, както в рамките не реалната икономика, така и в гражданското обществото. Според него философията на социалната икономика за извършване на дейност в обществена полза, като печалбата се реинвестира за социални инвестиции, е надеждна рамка за реализиране на тази политкика.
Президентът на Социална икономика Европа Хуан Антонио Педрено Фрутос поздрави българското европредседателство за поставянето на социалната икономика като приоритет. Той припомни, че в ЕС се осъществява програма от мерки, в която участват повече от 20 дирекции на комисията в посока на стимулиране на социалната икономика -по-богата нормативна рамка, финансиране и други. Експертът говори за необходимостта и от европейски екшън план за социалната икономика, за да се засили и разшири дейността й. Този план трябва да признае социалната икономика като важен фактор, защото тя произвежда 8% от БВП в Европа, осигурява над 8 милиона работни места и има над 32 милиона членове, организирани в различни взаимоспомагателни дружества, кооперативи и други, допълни Хуан Антонио Педрено Фрутос.