IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Държавата да направи имуществените застраховки задължителни

Може да се намери начин за данъчно облекчение за хората, които застраховат дома си, твърдят от Асоциацията на българските застрахователи

14:57 | 22.03.18 г.
<p>
	Измерване на нивото на язорир &bdquo;Мърчаево&ldquo;. <em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Измерване на нивото на язорир „Мърчаево“. Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Държавата би могла да направи застрахователни промени, с които да стимулира хората да сключват застраховки, например превръщането на застраховката "домашно имущество" в задължителна за частта ѝ "природни бедствия" или да осигури някакъв вид данъчно облекчение за хората, които застраховат дома или имуществото си. Това предложи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова в ефира на БНР. 

"В крайна сметка, това ще излезе по-евтино на всички. Бюджетът няма да бъде ощетен с извънредни плащания и дори да загуби някакви приходи от данъци, те ще се възвърнат многократно след първия пороен дъжд, първия стопен сняг или първия горски пожар. Пазарът е напълно в състояние да поеме целия имотен пул на държавата и то веднага", обясни Несторова.

Според нея голяма част от жилищата в България не са застраховани освен тези, които са свързани по някакъв начин с ипотечното кредитиране. Банките отдавна са осъзнали необходимостта от застраховка на имуществото, когато са собственик на един имот, и те настояват сключването на договор за ипотечен кредит задължително да е съпроводено от застраховка, каза още тя. 

"Много малък е процентът на доброволно сключените застраховки и застраховките "домашно имущество". Дори хората да са плащали един ден по застраховката, преди да настъпи застрахователното събитие, те ще получат пълния ѝ размер, защото тя е валидна от момента на сключването", допълни тя и призова хората да не разчитат на дотациите от държавата, които никога не стигат. 

"По цял свят винаги е било така. Ангажиментът да се грижи за собствената си е личен ангажимент на стопанина. Няма извинение застраховки да не бъдат сключвани. Природните бедствия - наводнения, земетресения, пожари и свлачища са част от застраховка "домашно имущество"  и са най-евтиното нещо в застраховането", посочи Несторова.

Тя посочи, че за 2 или за 3 лева на месец може да се получи едно доста прилично покритие за къщата или за дома, които никога не може държавата да даде, ако нещо се случи. "За десетина лева на месец може да получиш сериозно покритие, в което, освен природните рискове, са включени и други неща - влизане с взлом, загуба на имущество, а в някои има клаузи за отговорност към трети лица или за това какво се случва със съседа ти в етажна собственост, да кажем, ако по твоя причина етажната собственост се наводнили или пострада", каза Несторова.

Държавата също е длъжна да застрахова имуществото си, но може да застрахова и отговорността, която тя носи към хората. Тогава обезщетенията се поемат от застрахователния сектор, а не от бюджета, обясни още председателят на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 1
national power
преди 6 години
Аз пък предлагам шефовете и собствениците на застрахователни компании да правят сфирка за всеки който принудително де застрахова.То бива наглост ама тва минава секакви граници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
vajvaj
преди 6 години
Аз предлагам направо държавата да почне да прибира 50-60% от всички доходи и да ги раздава на всички хрантутници, дето искат задължителни неща. Така ще имаме дъжавен фонд "***" и държавен фонд "Национална лотария"!P.S. До 7 - писането с главни букви е неуважение към останалите участници в дискусията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
julian12
преди 6 години
Това точно спорих с един т-ъ-п като долния ми гръб застраховател. Това е облагоделтелстване на определен бизнес и си е чист рекет. Няма такава държава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 6 години
Хаааахахаха....!!!!Оказва се, че държавата си е най-големата благинка за частния бизнес! Друго си е държавата да ти гарантира мазна баница за преяждане... :lol:Аз ако бех държавата, щех да кажем: "Дадено! Ама влизам с по 51% у секи застраховател!" .... Да видим дали ше се навият... :lol:Отдавна требваше така да направи държавата още със задължителната "Гражданска отговорност" - сичко, което Държавата те задължава да правиш, требва да е за нейна сметка и на нейна отговорност!!!Ше ме задължават да пълним офшорните сметки на разни частни "застрахователи"...!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 3
Императорът
преди 6 години
Бюджетът и сега няма да се натоварва, ако спре да плаща частните имоти на разни диви сeляни, само защото те са избрали да си купят две шишета ракия, вместо да си направят застраховка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Задължителните застраховки са форма на данък.Държавата налагайки задължителни застраховки:1. увеличава данъчната тежест.2. бяга от отговорност.Резултатите от подобни неща са:1. допълнително насърчаване безотговорността на населението.2. вдигане на косвените данъци (в случая имотни), което може би в балонизиран имотен пазар не е чак толкова лоша идея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 2
Bobacho
преди 6 години
Аз понеже съм в сладкаския бизнес, предлагам да се задължат всички хора, със закон, да ядат минимум една баничка с бозична всяка седмица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още