Инвестиционните предложения да получават екоразрешителни в рамките на обединена процедура – това се предлага в проект за изменение на Закона за опазване на околната среда, публикуван за обществена консултация.
Обединената процедура е вариант, когато е налице инвестиционно предложение, което подлежи на задължителна екооценка (ОВОС), комплексно разрешително и доклад за безопасност, когато едно предприятие е с висок рисков потенциал. Процедурата е опционална и се провежда по искане на възложителя, уточняват вносителите.
Те декларират, че промените целят облекчаване на административната тежест за бизнеса, като същевременно се запазва контролът.
Сега в Закона за опазване на околната среда е уредена всяка от тези процедури поотделно и те следват една след друга. Срокът за всяка процедура е минимум 6 месеца. Също така, част от документите и информацията, задължителни за представяне при процедура по ОВОС, се изискват и при всяка една от другите две процедури.
Консултациите с обществеността и другите ведомства също се изискват за всяка от процедурите и отнемат по около два месеца.
Обединената процедура допринася за подобряване на бизнес климата като цяло, пише в мотивите към проекта.
Компетентен орган, в случаите на обединяване на процедурите, е министърът на околната среда и водите.