IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Общопрактикуващ лекар: Бумащината води до по-малко медицина

НЗОК и здравното министерство трябва да регулират профилактичната и диспансерната дейност в полза на пациентите, посочи д-р Гергана Николова

13:03 | 01.03.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Общопрактикуващ лекар: Бумащината води до по-малко медицина

Има доста натрупано напрежение в здравната система, недоволство и неудовлетворение. Лекарите не се чувстват добре в кабинетите си в последно време. Бумащината, с която сме натоварени, стана твърде голяма.

Това каза д-р Гергана Николова от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

“Все по-малко време имаме за преглеждаме пациентите си и все повече неща трябва да пишем. Решило е образователното министерство да затегне системата с неизвинените отсъствия - за съжаление това рефлектира върху нашите кабинети. Решили са социалното министерство и агенцията за закрила на детето да се борят с ранната бременност – това отново рефлектира в нашите кабинети“, коментира д-р Николова.

Тя обясни, че ако едно невръстно ромско момиче забременеее на 14 години глобата за личния лекар е 5 хиляди лева.

Д-р Гергана Николова напомни, че има много неща, за които обществото знае много малко, но реално се случват в кабинетите, като „водят до едно системно напрежение“.

„Колкото повече реформа има в сектор здравеопазване, толкова по-малко медицина се случва в него“, категорична е лекарката.

Тя съобщи предложенията на личните лекари, с които ще се подобри здравното обслужване. Сред тях е искането да се намали административната дейност.

„Всички отчети, планове, проекти, които даваме като информация за различните институции. Това трябва веднъж  завинаги да бъде преустановено! Друг проблем са нашите 24 часови разположения. Няма човек, който да работи 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, 365 дни в годината“, посочи общопрактикуващият лекар и обяви, че не могат да се правят здравни консултации по телефона.

„Обръщаме се към НЗОК и към здравното министерство, още повече, че сега се подготвят наредби, които засягат провеждането на профилактичната и диспансерната дейност, което ще рефлектира върху нашите пациенти“, каза д-р Николова и обясни, че с изискването за някои задължителни прегледи се получава параграф 22.

Трябва ли допълнителното работно време да се заплаща и да се отрази в пенсиите на медиците? Трябва ли държавата да заплаща допълнително за прегледите? Как да стане компенсирането на потребителската такса на освободените от нея пациенти? Как ще се подобри здравното обслужване?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:53 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още