Фонд за подпомагане на обществените лечебни заведения за болнична помощ, част от Националната здравна карта, и изваждане на болниците от Търговския закон. Това са част от исканията на Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) към КНСБ, изразени в отворено писмо за състоянието на общинските болници.
Според синдикатите задълженията в здравния сектор са над 500 млн. лв., от които само 100 млн. лв. са на общински болници. На практика голяма част от 121 общински лечебни заведения са в технически фалит, а собствениците им – общините, по правило нямат средства, но пък не искат да ги закриват, отбелязва се в писмото.
„През последните години болниците са принудени да работят по най-масовите и ниско платени клинични пътеки, чиято стойност не е актуализирана от единадесет години. За сметка на това през тях минават една пета от пациентите, разходите растат, лекари и сестри недостигат. Освен това общинските болници имат наложени лимити от здравната каса и не получават парите си за тези, които са приели над лимита. Безспорно те са необходими и тяхното затваряне би лишило от здравни грижи около 2 милиона български граждани, като голяма част от тях са с ниски доходи. С тяхното затваряне ще се обезлюдят цели райони и ще се задълбочи демографската криза“, се посочва в позицията на ФСЗ.
Федерация на синдикатите в здравеопазването от години иска изваждане на болниците от Търговския закон и приемане на специфичен Закон за регистрацията и финансирането на лечебните заведения за болнична помощ.
Подобно искане имат и от левицата. От БСП до няколко седмици ще внесат в Народното събрание законопроект за промяна в системата на здравеопазване, чиято философия няма да се основава на Търговския закон. Ще бъдат включени и текстове за регулиране отношенията държавни-частни болници.
От Федерацията искат фонд за подпомагане на обществените лечебни заведения за болнична помощ, част от Националната здравна карта, както и за по-високи цени на най-масовите клинични пътеки.