Необходимостта от активна политика на ЕС към страните на произход на мигранти, както и за солидарност с държавите, които охраняват външните европейски граници. Около тази позиция се обединиха държавните глави на България и Малта Румен Радев и Мари-Луиз Колейро Прека, които проведоха днес среща на „Дондуков“ 2.
Малтийският президент е на държавно посещение у нас по покана на българския. В ръководената от нея делегация са включени представители на изпълнителната власт, както и на над 50 малтийски компании, съобщават от пресслужбата на Президентството.
„Трайно решение е възможно само чрез гарантиране на по-голяма сигурност и стабилизиране на регионите, откъдето пристигат мигрантите и бежанците, и съдействие за тяхното икономическо и социално развитие, с особено внимание на образованието и здравеопазването“, подчерта Румен Радев. Президентът добави, че Европа не трябва да се превръща в крепост, а активно да подпомага институциите и гражданите на засегнатите от кризи страни за разрешаването на техните проблеми, вместо да се търси спасение в социалната система.
„Важно е да имаме единна европейска политика за предоставяне на убежище и това е една от темите по времето на нашето председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС)“, заяви Румен Радев. Солидарността с европейските държави, които се намират на първа линия, е от изключително значение. Ние не можем да поемем решението на миграционната криза сами, добави президентът на Малта.
На съвместна пресконференция двамата президенти призоваха за по-бързото изравняване на стандарта на живот и на икономическото развитие между държавите от Северна и Южна и Източна и Западна Европа. Кохезионната политика и социалната конвергенция са в основата на единството и успеха на ЕС, посочват те в обща позиция.
През март в София ще се състои първата европейска конференция, на която ще бъде обсъдена многогодишната финансова рамка на ЕС за периода след 2020 г. Това е подходящ момент във фокуса на европейските политики да бъде поставено икономическото и социално сближаване в Европа, подчерта Румен Радев.
Насърчаването на контактите между бизнеса, сътрудничеството между авиолиниите на двете държави, както и партньорството в индустриалната сфера, информационните технологии, инвестициите и туризма са областите, в които България и Малта ще търсят разширяване на двустранния икономически обмен.
„България е привлекателно място за инвестиции със своята политическа, макроикономическа и финансова стабилност. Много бих се радвал малтийският бизнес да има по-добро присъствие в България“, заяви Румен Радев, който днес заедно с президента на Република Малта Мари-Луиз Колейро Прека участва в церемонията по закриването на бизнес форум, в който взеха участие 150 представители на български и на над 50 малтийски компании и институции.
На форума беше отбелязан устойчивият икономически ръст и в България, и Малта, който създава предпоставки за последващо засилване на търговско-икономическия обмен, както и за формулирането на общи позиции в рамките на Европейския съюз.
В присъствието на двамата президенти по време на бизнес форума, който се проведе в Националната художествена галерия в София, бяха подписани меморандуми за сътрудничество между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Trade Malta, между Българската търговско-промишлена палата и Малтийската търговска палата, между Бургаската търговско-промишлена палата и Търговската палата на Гозо, както и споразумение между Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и Средиземноморската академия за дипломатически науки.