IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КЗК пак отмени електронния търг за лекарствата*

МЗ стартира подготовката на нов търг за договаряне на онколекарства

11:16 | 02.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени електронния търг за лекарства на здравното министерство. Това става ясно от решение на регулатора, който е уважил жалбата на дистрибутора "Софарма трейдинг".

Така за втори път се блокира старта на електронната платформа за лекарства за болниците. Целта на електронния търг беше да се изравнят цените на медикаментите, купувани от лечебните заведения.

Решението на КЗК подлежи на обжалване пред Върховния административен съд (ВАС). Ако ВАС потвърди решението на първата инстанция, здравното министерство ще трябва да направи нов конкурс.

КЗК счита жалбата на "Софарма трейдинг" за основателна, тъй като ведомството е променило спецификацията на поръчката. При първоначалното обявяване на търга в края на 2016 г. в него имаше 763 позиции, а при рестарта му в края на миналата година те бяха намалени на 118, след като министерството ограничи поръчката само до медикаментите в онкологията. КЗК и "Софарма трейдинг" обаче смятат, че изменението е незаконосъобразно и не съответства на изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП).

Според жалбата на търговеца процедурата е трябвало да се закрие и да се открие отново, а не да се рестартира един и същ търг. КЗК също приема този аргумент и смята, че е нарушен законът. След първоначалното публикуване на обявата за търга през 2016 г. ведомството няма право да прави промени по същество, например да намалява позициите.

"Софарма Трейдинг" твърди, че здравното министерство е променило предмета на поръчката и стойността й, както и изискванията за доставка и плащането. Дистрибуторът не е съгласен също, че търгът не е разделен на обособени позиции, което противоречи на прозрачността и публичността. Според търговеца на едро предметът на търга би трябвало да са всички лекарства в Приложение 2 на Позитивната лекарствена листа.

Не е направено правилно и групирането на 118-те позиции в търга, има проблеми и при определянето на прогнозните количества и изпълнението на поръчката. Търговецът на едро смята също, че са незаконосъобразни изискванията за доставка по всеки конкретен договор, тъй като са заложени прекалено кратки срокове за доставка на лекарствата, както и големи неустойки.

Според КЗК повечето от оплакванията са неоснователни. Въпреки това регулаторът отменя търга заради факта, че спецификацията е променена. Анализът установява, че обявлението за изменение на търга е направено след законоустановения 14-дневен срок в ЗОП. След изтичането на този срок обаче възложителят може само да удължава обявени срокове в процедурата, но не и да прави промени в нейните условия, посочва се в решението на КЗК.

Електронният търг за лекарства вече беше блокиран веднъж. Поръчката беше спряна по подобен начин в края на 2016 г., когато бе обявена за първи път. Тогава бе обжалвана от "Медекс".

Към днешна дата електронният търг все още не е стартирал, а с това се блокират и намеренията за по-ефективно разходване на публичния ресурс за медикаменти.

Въпреки блокирания електронен търг за лекарства, медикаменти за онкоболни пациенти няма да липсват. Така коментира казуса зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева bTV.

Начева заяви, че здравното министерство ще стартира незабавно подготовката на нов търг за договаряне на онкомедикаменти.

От 26 нови медикамента нови правила се въвеждат за 13 от тях, които ще се прилагат в най-добрите лечебни заведения, което по думите й е шанс пациентите да получат висококачествено здравеопазване.

Относно проблемите на болниците Жени Начева коментира, че планът за преструктуриране на лечебните заведения - държавни или общински, е да имат единни правила за финансово управление. Така няма да се стигне до неразумно разходване на средствата в бъдеще, каза тя.

По думите ѝ и в момента има общински болници, които работят без дългове, което показва, че проблемът е в управлението на средствата.

Към момента още не са завършили проверките на здравното министерство, назначени от министър Кирил Ананиев в лечебните заведения относно финансовото им състояние, каза Начева. Вече е направен план за разсрочване на просрочените дългове, договорени са погасителни планове с кредиторите на лечебни заведения.

По последни данни, предоставени от здравния министър Кирил Ананиев, дълговете на държавните болници към края на ноември 2017 г. възлизат на 439 млн. лв. Спрямо края на 2016 г. нарастването е с 22 млн. лв. или 5,25%. Общият размер на просрочените задължения на всички лечебни заведения с над 50% държавно участие към края на ноември е 157 млн. лв. Нарастването спрямо 2016 г. е със 7 млн. лв. или 4,5%.

Към края на 2017 г. общите задължения на общинските болници възлизат на 98 млн. лв. Спрямо 2016 г. увеличението е с 6 млн. лв. или 6,12%. Просрочията възлизат на 43 млн. лв., което е с 1 млн. лв. повече спрямо 2016 г. или 2,3%.

Новината е допълнена в 12.17 ч. с позицията на здравното министерство. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:45 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още