IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът прие промени в ЗОП за лечението на пациенти с редки заболявания

За осигуряване на навременна терапия за лечението на пациенти с редки заболявания призова Даниела Дариткова

12:33 | 31.01.18 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за обществените поръчки, внесени от Даниела Дариткова и Данаил Кирилов от ГЕРБ.

Целта на промените е купуването на лекарствени продукти от лечебни заведения за болнична помощ, включени в списък по член от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, да се изключи от приложното поле на Закона за обществените поръчки. Така ще се осигури навременно лечение на пациенти със заболявания, които са без налична терапевтична алтернатива на територията на България.

Съгласно приетите поправки лекарствата без алтернатива вече ще се доставят без обществена поръчка. Това беше задължително за болниците, но удължаваше срокa за доставка на лекарствата в лечебните заведения. Става въпрос за медикаменти за лечение на редки заболявания, за които терапията няма алтернатива и не търпи отлагане във времето. Това налага осигуряването на необходимите медикаменти в изключително кратки срокове, се посочва в доклада на Комисията по здравеопазване.

Целта на промените е да се осигури навременна терапия, основно свързана с лечението на пациенти с редки заболявания, каза Даниела Дариткова в рамките на дебатите.

От БСП призоваха към прецизиране на текстовете на промените.

Колеги от ГЕРБ, не бяхте ли вие, които седем пъти гласувахте за мораториум върху иновативните медикаменти, попита Нигяр Джафер от ДПС. Колеги от БСП, вие които казвахте, че трябва да се осигури достъп на пациенти до медикаменти, сега сте разколебани, допълни тя.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:53 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още