Прокуратурата разследва скъпите коли, а не многомилионните имоти на хора, които би трябвало да се издържат например с депутатска заплата. Това каза пред БНР Велислав Величков от Гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“. Организацията, заедно с Центъра за оценка на въздействието на законодателството, адресира до еврокомисаря по правосъдие Вера Йоурова позиция за върховенството на закона и анализ за борбата с корупцията в България.
„Въпросът е защо българската прокуратура, при наличието на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, досега не си е свършила работата и не е проверила състоянието на някои родни политици, бизнесмени и олигарси, което е милиардно състояние, неизвестно как натрупано чрез техните доходи, при наличие на жалби в прокуратурата“, каза експертът.
Той припомни, че през 1997 година имаше акция за скъпите коли в България - казваше се "Комар". „Полицаи сваляха мутри от колите по българските кръстовища, отнемаха колите, закарваха ги на паркинги и започваха някакви разследвания. Тях трябваше да ги проведе прокуратурата. Спомняте ли си, че нямаше нито един осъден от тази акция и всички коли в последствие бяха или репатрирани, или върнати“, припомни той.
„Акция, по времето на Богомил Бонев, която произведе нулев резултат. 20 години по късно ще умножим нулевият резултат по нула. Защото разследването на скъпите коли, тоест на евентуален продукт на забогатяването чрез престъпни пари, не може да разкрие престъпленията и да накаже хората, които са извършили тези престъпления“, смята Велислав Величков.
По повод предложението на еврокомисар Вера Йоурова след 2020 г. ползването на еврофондовете да зависи от върховенството на закона той коментира: „Ако в една държава се позволи кражба от европейските фонове, това на практика е кражба от всички европейски граждани“.
Няма как, ако отделни части на системата не работят, шапката на системата да работи, обясни Величков по повод създаването на Европейска прокуратура.
преди 6 години А защо само бизнесмени и олигарси? А масовото неплащане на данъци от определени сортове индивиди - които се водят често дори "социално слаби"? Защо в много незаконни гета има огромни скъпарски къщи, построени от мътни индивиди без нито стотинка платени данъци? - Джебчийски фамилии, телефонни мошшшшшеници, дори лица, които неправомерно и без никакви разрешителни упражняват бизнес? Във всяко гето има незаконни магазини и заведения.... помните ли разследващият репортаж от едно такова заведение - намиращо се на ДВЕСТА МЕТРА от НАП Красна поляна - в Баталова воденица - за "ром", упражняващ дейност от 15-тина години? Той се смееше нагло в лицето на журналистката: "Какви данъци, *** - душа, ти като плащаш данъци, нещо повече ли си от мене?"Къде и в кой закон е написано, че правата и задълженията в тая държава са разделени по етнос: за нас само задълженията и плащането на данъци, такси и осигуровки - а за *** - само правата и социалните помощи?А, данъчни мизeрници - кога ще погнете недосегаемата хъхряшка каста? отговор Сигнализирай за неуместен коментар