Основният акцент на българското председателство на Съвета на ЕС са Западните Балкани, а от енергийна гледна точка това означава работа за диверсификацията на енергийните източници, което да подобри енергийната сигурност и конкурентоспособността на региона.
Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред депутатите, членуващи в комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП).
Сред важните аспекти на българското председателство в региона е ускоряване на работата по изграждането на липсващата енергийна инфраструктура на Балканите. Един от проектите за подобряване на ситуацията е газовият хъб "Балкан", който не е просто български, а общоевропейски проект, чиято реализация ще даде тласък на развитието на газовия пазар в целия регион.
Теменужка Петкова участва в дискусия в ЕП, посветена на основните приоритетите на България в енергийната сфера в следващите шест месеца. Пред европейските депутати тя гарантира, че страната ни ще търси консенсус и компромисни решения, които ще бъдат от полза за всички европейци.
"Ще водим активен диалог с институциите, за да се обединят позициите", каза Петкова.
Досието е много сложно, предупредиха европейските депутати - с множество законадетелни инициативи и сложни въпроси, които повдигат. Намиране на консенсус за шест месеца ще бъде много трудно, отбелязаха в залата.
"Чиста енергия за всички европейци" е амбициозен законодателен пакет и постигането на консенсус и компромисни решения по него е голямо предизвикателство", призна от своя страна българският енергиен министър.
Тя посочи още, че устойчивото развитие на инициативата Европейски съюз е във фокуса на българското председателство. То обаче ще зависи от отчитането на спецификата на страните. "Целите трябва да бъдат постижими и обосновани", категорична беше Петкова.
България има готовност да започне преговори между европейските институции по директивите за възобновяемите източници и енергийната ефективност още през февруари, заяви още Петкова. Тя припомни, че страната ни е изпълнила националната цел за ВЕИ още през 2013 година и ще пренесе своя опит при обсъждането на тази тема.
По този казус София ще има много трудна задача, отбеляза българският евродепутат Петър Курумбашев. Преди седмица ЕП прие много по-амбициозни цели по отношение на ВЕИ (35% от общото енергийно потребление до 2030 година) и енергийната ефективност. В същото време целите на ЕК и Съвета са доста по-ограничени - дял на ВЕИ от 27%, например.
През шестте месеца на българското председателство на Съвета на ЕС ще се водят и разговори за газовата директива, за която София ще търси максимална консолидация на мненията, както и за развитието на енергийните пазари ролята за регулациите.
преди 6 години Пак ли тласък,бе!!!Ей, на това стадо не му ли се разцепиха междобузниците на за^ника от 27 годишните тласъци,дето го тласкат все напред и напред,след всеки тласък отзад?Ей,случили на Стадо,дето много обича такива тласъци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар