Малко се политизира темата с акцизната система, каза в ефира на bTV Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Повод за изказването му е вчерашният над тричасов дебат в парламента на съвместно заседание на бюджетната комисия и тази за вътрешна сигурност, по време на което управляващите и прокуратурата не успяха да убедят опозицията, че Българската акцизна централизирана информационна система (БАЦИС) работи ефективно и в нея няма пробойни.
Според БСП тя може да бъде манипулирана и не е добре защитена, а изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев твърди, че само за шест месеца от системата са изчезнали около 300 хил. трансакции.
Според Безлов в системата не може да се влезе през Skype и ICQ. „Просто тя е затворена, тя е интранет, и за да влезете, системните администратори трябва да са приели устройството ви. В системата се влиза само от информационния отдел на Агенция „Митници“, което са около 20 души“, посочи той.
„Хубаво е вече при изграждането на системите достъпът да става йерархично и да бъде извършван от система, различна от системата за управление на ресурсите", коментира експертът по информационна сигурност Борислав Сестримски, който също бе в студиото.
"Системата обикновено се контролира от други администратори, т.е. администрират администраторите, контролират създаването на потребителите, правата, които са им създадени, и не може някой просто фриволно да променя правилата и да разрешава триене, записване или манипулация на информацията, без да се знае“, обясни още Безлов.
По думите му 340-те точки на достъп, за които се говори, са всъщност комуникационни устройства (индустриални сървъри), които събират данните от сензорите от цистерни, контейнери и пр. „Устройствата, които са в отделните акцизни складове, предават на три групи сървъри – на НАП, на митниците и още една трета система, т.е. трябва да триете на три места, за да изтриете. Следа от това остава на информационните сървъри на Агенция „Митници“, заяви експертът от Центъра за изследване на демокрацията.
Сестримски обясни, че всъщност Skype и ICQ са комуникатори, които водят комуникация между двама-трима-петима души. „Чрез тях може да се изнася информация, но надали може да се манипулира система – те не могат да имат пряк достъп до системата или да са част от нея, ако разработчикът не е написал плъгин за Skype и ICQ“, уточни той.