IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Йордан Цонев: България се нуждае от програма за ускорено развитие

Политиците със своето бездействие не можаха да минимализират щетите от фалита на КТБ, коментира заместник-председателят на ДПС

10:58 | 18.01.18 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

България се нуждае от програма за ускорено развитие, да се дефинират ясно проблемите, а след това и да се решат. Страната има спешна нужда от институционални реформи. Това коментира в ефира на Нова телевизия Йордан Цонев, заместник-председател на парламентарната група на ДПС.

Той посочи още, че освен кой ще извърши тези реформи, е важно и как ще стане това.

„Когато се съберат 2 партии с несъвместими програми, те не правят дълбоки реформи. Те просто замитат проблемите под чергата, за да останат на власт. Програмите на ГЕРБ и националистите са несъвместими на 50%. Нашата програма с тази на БСП - също. Ние нямаме еднаква визия нито за бюджета, нито за данъците, нито за реформата в здравеопазването. Ние сме управлявали с БСП и сме управлявали неуспешно в голяма степен – щом не можахме да реформираме системите”, заяви Цонев.

По думите му има твърде много различия има между ДПС и БСП. „Ние сме партии с различна политическа физиономия. Това е безспорен факт”, коментира още Цонев.

Той е категоричен, че поведението на ДПС не е подкрепа за Борисов, а институционална подкрепа за България.

„Тогава, когато нямаш подготвен радиално нов вариант за управление, няма нужда да предлагаш на българските граждани същото политическо меню, но с други участници. В последните 10 години България се нуждае от сериозни реформи във всички сфери. Констатират го всички партии, но никой не го прави. Няколко кабинета, един експертен и три коалиционни не се справиха с тези реформи, те просто не успяха. В здравеопазването е тотален хаос, а БСП предлагат същото, като останалите партии“, обясни Цонев.

Той посочи, че ДПС е опозиция на това управление, най-малкото защото в него участват националисти, но не само заради това. „Никак не е нужно опозицията да е единна. Единни трябва да са партиите в управлението“, коментира още депутатът.

Относно внесения вчера от БСП вот на недоверие към правителството, Цонев е категоричен, че ДПС няма да участва в схема „стани да седна”. ДПС ще го подкрепи, но със свои мотиви, уточни той.

"За корупцията трябва да се говори конкретно, както за убийство не се говори абстрактно. Корупцията не се бори с органи, а премахване на средата й. Ако президентът назначава антикорупционния орган, отново всичко става на политическа основа", заяви депутатът относно аргументите на БСП. 

След като вчера парламентът прие на първо четене законопроекта на ДПС за промени в Закона за банковата несъстоятелност, Цонев коментира, че няма противопоставяне между Делян Пеевски и Цветан Василев, а между Цветан Василев и ограбените от него хора.

„Политиците със своето бездействие не можаха да минимализират щетите. След случилото се с КТБ имаше два варианта, ние тръгнахме по първия, вместо да оздравим банката и да приемем законодателство, което има в някои европейски страни. С тези пари, които върнахме на хората, можехме да оздравим банката и на по-късен етап тя да се продаде. Така нямаше да пострада нито един гражданин и нито една фирма. Това предлагаме и от ДПС още от първия ден", каза Цонев.

Цонев коментира и протестите за бъдещето на национален парк „Пирин”. „Ние смятаме, че трябва в рамките на разумната екология да се даде възможност гражданите да упражняват ски спорта. Аз не мога да разбера как в Австрия всеки курорт може да има по 300 километра писти и по 80 лифта, а пък ние да имаме един и това да пречи на екологията”, заяви той. 

„ДПС ще работи за това да се ускори процесът на интеграция на страните от Западните България и да се ускори процесът на диалог с Турция. На Балканите няма място за етно-национализъм”, каза още Цонев. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
red6
преди 6 години
Браво Цонев, аланкоулуу! Шекер слова лееш.Само дето ти трябваха почти 29 години да се сетиш за това... Половин живот. Гений! Титан на мисълта!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
И Цонев, и целата политическа клика, която управляваше тук след Жан Виденов, получаваше ясни и недвусмислени инструкции от едно посолство в София и стриктно ги следваше! В това число и Станишев, който сега утилизира приноса си в европейските структури! По тази причина България е и в НАТО, и в ЕС. В НАТО без оръжие, а в ЕС - без икономика и закони! Значи това, което е сега видимият резултат, е била целта на онези, които са спускали задачите на визираните от теб политици... Просто като бел боб, нали? :lol: Останалото са празни плямпаници на безджендърни форумни безделници... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 6 години
Представянето на г-н Йордан Цонев е ново доказателство, че Движението за права и свободи не зачита вредното влияние от парите.При запазването на допусканата държавна грешка колкото по-пълно ще се изпълнява предлаганата Програма за ускорено развитие, толкова по-големи ще са създадените щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 0
lyusien
преди 6 години
Данчо Цонев говори така сякаш току що се е появил в политиката и сега говори за липса на визия структорна реформа и приоритетни отрасли в българската икономика Но тои е политик от 27 години и голяма част от събитията и фактите през този преход се осъществяваха с негово участие Тои със сигурност знае че Законите за приватизацията и Земята са пороменяни над 25 пъти всеки и вече никои не е наясно какво преставляват Закони само за измамници адвокати и политици Ако имаше ясна визия каква страна да бъде България след промените през 1989 г и тази визия беше проработила страната щеше да бъде съвсем различна -като Чехия Словения Словаки я и дори като Полша Но никои от българските политици не искаше това Включително и Данчо Цонев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още