Заемите за корпоративния сектор ще стават още по-евтини
В. Капитал Daily
Темповете на ръст в кредитирането в България през тази година ще се запазят на сегашните им нива, респективно 8.5% при домакинствата и 3.8% в корпоративния сектор, за което благоприятства продължаващия растеж на икономиката. Нагоре е трендът на кредитиране във всички останали страни от региона на Централна и Източна Европа, което ще донесе и високи печалби, съизмерими с тези от 2017 година. Специфичното за България е, че лихвите за големите корпоративни клиенти може да се понижат още от сегашните им равнища около 2%, тъй като големият бизнес разполага със собствен свободен ресурс, а конкуренцията между банките на пазара е значителна. Такава е прогнозата на Unicredit Group, представена пред журналисти по време на международната конференция Euromoney във Виена
Прилагането в България на директивата на ЕС за платежните системи може да се забави
В. Капитал Daily
Директивата на Европейския съюз PSD2, която регулира платежните услуги и дава възможност fintech компании да имат достъп до банкови сметки, влезе в сила от началото на тази седмица. В България обаче Законът за платежните услуги и платежните системи, който беше представен от БНБ още през октомври миналата година, все още не е приет. Проектът е на първо четене в парламента.
При разглеждането му във водещата Комисия по бюджет и финанси той е одобрен без обсъждане, а в момента тече удължен срок за приемане на предложения по него, който изтича на 24 януари. Справка в интернет страницата на Европейската комисия показва, че директивата е въведена в националните законодателства на едва шест от всички 28 страни членки – Естония, Германия, Франция, Дания, Чехия и Словакия.
Мерките срещу мръсния въздух ще се прилагат със закъснение
В. Сега
Комисията по екология към Столичния общински съвет одобри мерките за чистотата на въздуха в София с известни промени в тях, от които обаче те няма да станат по-ефективни. В края на заседанието стана ясно, че окончателното решение за вида им ще бъде взето на 23 януари, два дни преди гласуване в зала. До 12 часа на 19 януари ще се приемат писмени предложения от граждани, неправителствени организации и всеки заинтересуван по въпроса.
Големите проблеми на мерките продължават да бъдат, че те ще се прилагат със закъснение и засягат само транспорта, при това само в центъра.
Работодатели дължат 30 млн. лв. за неизплатени заплати
В. Стандарт
Работодатели дължат общо 30 милиона лева неизплатени заплати. Това стана ясно на кръгла маса за трудовата експлоатация, организирана от омбудсмана Мая Манолова и Асоциация "Анимус".
В институцията на обществения защитник до момента са постъпили около 5 хиляди жалби за неизплатени трудови възнаграждения.
Работата в тежки условия без трудов договор, извънредният труд са форми на съвременно икономическо робство, каза Мая Манолова. Тя посъветва засегнатите да се обръщат към нея за съдействие при гарантирана анонимност.
18% повече мераклии да си купят жилище в столицата
В. Монитор
Почти 18% повече запитвания за покупка на имот в София на годишна база са регистрирали столичните брокери в периода октомври - декември, научи „Монитор“.
8,42 на сто е ръстът на интереса спрямо предходното тримесечие. Освен това посредниците отчитат повишаване на интереса към къщи в София. В края на миналата година почти една пета от общото търсене на жилища се пада на еднофамилните имоти, като само за 3 месеца е отчетен ръст в сегмента от 3,12%.
Водещо обаче, в около 80% от случаите остава търсенето на апартамент за покупка. Най-предпочитаните са 2-стайните, като на тях се падат с 41 % от общия интерес на купувачите. Средната цена на сделките е 62 300 евро. През по-миналата година обаче е преобладавало търсенето на тристайни апартаменти (но по стандартите на новото строителство - две спални и кухненски бокс и хола - заедно). В края на 2017-а всеки трети, тръгнал да си купува апартамент, предпочита тристаен, а средните цени в сегмента в София достигат 103 300 евро.
Заличават 118 туроператора от националния регистър
В. Монитор
Министерството на туризма започва процедура по прекратяване на регистрацията и заличаване от Националния туристически регистър (НТР) на общо 118 дружества, регистрирани като туроператори, съобщиха от ресорното министерство.
Причините са основно две. Едната е, че компаниите не са представили задължителна застраховка „Отговорност на туроператора“, което е изрично условие за извършване на туроператорска дейност. Другият основен мотив е, че дружеството не е получило удостоверението си за регистрация в регламентирания срок в Закона за туризма. Ако такова удостоверение не е налично, компанията няма право да изпълнява туроператорска и турагентска дейност.