Тютюнопроизводството в Родопите е напът да изчезне. Все повече стопани се отказват да отглеждат културата заради ниските изкупни цени на традиционните ориенталски сортове. От миналото лято се наблюдава интерес към гръцки сорт, който дава ниски добиви, но е с висока цена, съобщи БНР.
"Допреди 30 години добивите в района на Кърджали стигаха 28 хил. тона, в отглеждането на културата се включваха и децата, а парите от предадения тютюн бяха достатъчни за издръжка. Това вече не е така. В граничната с Гърция община Кирково през миналото лято са произведени само 600 тона при 4000 през 2016 г. Предпочитанията са към гръцкия сорт "катерини", чиято изкупна цена стига 9 лева за килограм. Въпреки това има недоволни стопани", казва кметът Шинаси Сюлейман.
Отлив има и в производството на картофи.
"Заради ниската изкупна цена на зеленчуците някои фермери са засели площите си и със зеленчуци, и с тютюн, за да се подсигурят, но това е по-трудоемко", обяснява той.
В подобна ситуация е и община Момчилград, където броят на производителите е спаднал наполовина.
Подадените в местната администрация заявления за отглеждане на тютюн са 28.
Заместник-кметът Мехмед Мехмед смята, че тютюнът вече не е основно препитание в общината и е възможно да изчезне като поминък.
"В по-високата част на планината разчитат на картофите. На тях залагат жителите на ардинското село Жълтуша, но изкупната цена е ниска. Повечето семейства отглеждат и животни", информира кметът на селото Карамфил
Димитров.
По негови сметки около 30-40 души отглеждат по една крава, а преди години са били около 120. Местните стопани се ориентират към алтернативни култури. Хит в момента е лавандулата, защото пазарът ѝ е добър.
Според Димитров обаче ароматната билка трудно ще измести картофите, защото няма достатъчно големи площи за отглеждането ѝ.
"Земеделците от Жълтуша са на гурбет в Испания, Англия, Ирландия, Холандия. Връщат се два пъти годишно по време на отпуск и нямат време за земеделска работа", посочва кметът.