Върховна административна прокуратура (ВАП) протестира 16 решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за по-високи цени на ВиК услугите.
След като в края на декември Прокуратурата протестира поскъпването на водата в Бургас, Ямбол и Враца, сега дойде редът и на други водни дружества.
Оспорват се новите цени в София, Смолян, Варна, Пловдив, Силистра, Кърджали, Русе, Перник, Монтана, Шумен, Сливен, Бургас, Ямбол и Враца, както и цените на „Напоителни системи“ и „ВиК - Златни пясъци“, съобщи Прокуратурата. Според ВАП регулаторът е допуснал съществени нарушения.
Прокуратурата има претенции към процедурата за обществено обсъждане и към закритото заседание на комисията, на което, според съобщението, не е предоставена възможност за излагане на възражения на други лица, както и към данните за инфлацията, които Комисията е ползвала.
„Комисията на практика се съгласява да не спази закона, за да осигури спокойното повишаване на съответните цени“, твърди обвинението.
Освен това в съобщението се казва, че при определяне на социалната поносимост* на цената на ВиК услугите регулаторът е ползвал статистики, които не са публично достъпни. „За региони Силистра, Монтана, Шумен, Сливен, Кърджали, Враца, Бургас образуваните цени надхвърлят прага на социалната поносимост или са близо до него“, се допълва в съобщението.
„Показателна е нагласата на административния орган непременно да увеличава цените на ВиК услугите“, допълва Прокуратурата.
ВАП протестира пред Административен съд - София град решенията на КЕВР, които са взети на 15 декември 2017 г., и иска тяхната отмяна.
Припомняме, че председателят на КЕВР Иван Иванов изтъкваше като повод за поскъпването факта, че в последните пет години цената на водата не е променяна и това блокира инвестициите на ВиК операторите. В някои градове друга причина за поскъпването са заработилите нови пречиствателни станции, които добавят нов компонент в цената на водата - пречистване.
*Цените на ВиК услугите са социално поносими, когато тяхната стойност при минимално месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 2,8 куб. м на едно лице не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство в съответния регион.