Има доказателства за двоен стандарт на храните, заяви пред bTV земеделският министър Румен Порожанов.
Темата (за продажбата на продукти на един производител с една и съща опаковка, но различно съдържание в по-бедните и по-богатите европейски страни – бел. ред.) според него неслучайно беше много актуална в ЕС през миналата година и ще продължи да бъде обсъждана и през настоящата година.
Констатациите по думите му са основно за различни съставки на продуктите. „Доказателствата са установени, двоен стандарт има“, каза агроминистърът.
На база всички дебати и изследвания се очаква единна методология да бъде одобрена от ЕК и отново да се направят масови изследвания. Сега всяка страна прави анализите по собствена методология. „Проблемът е в различните съставки и цените“, каза Порожанов.
Запитан дали лично той е установявал различен вкус на храна, купена в България и друга държава, Порожанов отговори, че това се е случвало с марка кафе, продавано в България и в Италия.
„Това е обидно за потребителите, дали ще го тълкуваме като дискриминация или търговски похват – това са нелоялните търговски практики“, заяви той.
Без единно законодателство няма да можем да отстраним проблема, каза министърът.
Що се отнася до разликите в цените и по-скъпите в България с 90 до 107% бебешки храни спрямо Германия, той каза, че това е политика на експертите по ценообразуване в търговските вериги, които са предложили подобна цена и така продуктът се е появил на щанда.
Не би следвало да се очаква драстично повишение на цените на храните заради цената на електроенергията, заяви още Румен Порожанов.
Коментарът му е по повод прогноза на работодатели, че повишената цена на тока ще вдигне цените на млякото, месото, яйцата и хляба.
„Всеки пък, когато има решение за поскъпване на тока, се правят прогнози как ще се увеличи една или друга цена“, каза Порожанов. Електричеството по думите му е част от себестойността на всяка продукция, но не е главен фактор – то не е суровина като природния газ, от който се произвеждат минерални торове.
Агроминистърът припомни, че в производството на селскостопански продукти се получават и много субсидии.
След масовите проверки за безопасност на храните по празниците той посочи, че като цяло храната на празничната трапеза е била безопасна, но са открити отклонения. Нарушенията били стандартни – липса на документи за произход, изтекъл срок и липса на условия за правилно съхранение. Има възбранени и унищожени около 4 хил. т продукти от животински произход.
преди 6 години "продажбата на продукти на един производител с една и съща опаковка, но различно съдържание в по-бедните и по-богатите европейски страни" и УМИШЛЕНОТО проспиване на този факт от статистическите служби представлява фалшифициране на данните за инфлацията в ЕС по политически причини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар