Президентът Румен Радев няма да избързва със сезиране на Конституционния съд за мораториума за плащане на нови иновативни лекарства, заложен в закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Той иска да изчака и да види възможностите за ревизия на текстовете, каквато заявка правителството вече даде.
Това коментира държавният глава в предаването „Годината“ на Дарик радио.
Не е сериозно с бюджет за здравеопазване от над 4 млрд. лева да не могат да се отделят 25 млн. лева, колкото са необходими за финансирането на новите иновативни молекули, които ще се прилагат при пациенти, които са изчерпали всички възможни други варианти за лечение. Въпросът е морален и касае елементарни права, гарантирани в Конституцията, коментира Радев.
Според него този законов текст отнема се възможност и надежда на хората. „Има българи, чийто живот и последна надежда зависи от това решение. Ще приема всяко решение, стига реално на практика да се реши този проблем“, каза той.
Що се отнася до коментарите на здравния и финансовия министър за протестите и обвиненията, че участниците им защитават корпоративни интереси на фармацевтичните фирми, Румен Радев посочи, че министърът на здравеопазването не трябва „да се вторачва толкова усърдно кой протестира пред парламента, да се вторачи в проблемите на министерството“.
Президентът посочи, че от здравния министър Кирил Ананиев се очаква да реши проблемите в здравния сектор, да затегне финансовата дисциплина, да наложи по-голям контрол на разходите, да гарантира ефективност и достъпност на здравеопазването.
Радев каза, че познава някои от 126-те народни представители, които са подкрепили мораториума и са отхвърлили ветото му и според него те са „почтени, честни, разумни хора“. „Има моменти, в които не може да се гласува под строй и партийно. Има моменти, в които политиците трябва да излязат извън своята партийна кожа. Явно не сме дорасли до такъв момент. Уважавам българския парламент, но нека той да направи така, че да уважава повече себе си, да не се поддава на външно влияние и да взема сам решенията си“, заключи той.
Румен Радев потвърди, че възнамерява да наложи вето на антикорупционния закон, когато той бъде приет окончателно. „Така, както се развива този закон, приетото до момента ясно показва, че той не предлага всеобхватни и ефективни мерки за противодействие на корупцията“, коментира той.
Президентът припомни, че депутатите знаят неговите мотиви, тъй като той ги е излагал два пъти пред политическите сили на два консултативни съвета за националната сигурност. „Няма нещо тревожно и смущаващо, такива предварителни предупреждения и то остри са правени и от предишни президенти. Това е начин за по-голяма прогнозируемост в нашата политика“, каза той и даде пример с предупрежденията за вето, отправяни от предшествениците му Георги Първанов и Росен Плевнелиев за тютюнопушенето на обществени места, пенсионната реформа, бюджет и т.н.
Радев каза, че никога не е имал за самоцел да назначава ръководителя на новия антикорупционен орган, който обединява три други служби. Той подчерта, че това назначение трябва да се осъществи с баланс на всички власти.
Според него основният проблем е духът на закона. „В този вид, с тези правомощия и функции на органа не може да води всеобхватна и ефективна борба с корупцията“ и допълни, че този орган трябва да има правомощия да разследва, да разкрива, да пресича корупция в реално време, да показва схеми и модели на корупция.
Административни мерки като отнемането на имущество вече съществуват, подчерта Радев и попита какъв е смисълът тогава от създаването на нов мегаорган, който да се занимава със същото.
Радев призова и за бързо вземане на решение за изграждането на АЕЦ „Белене“. Той посочи, че в доклада на БАН за ядрената електроцентрала се посочва, че към 2030 г. в страната ни ще има недостиг на електроенергия от около 2 хил. мегавата.
Президентът каза, че вземането на решение не може да се протака безкрайно, защото енергийни мощности не се създават за ден или за година. Той допълни, че според някои вложените средства досега не са аргумент за строителството на централата, но „да ги оставим на площадката ли“, попита държавният глава.
Радев потвърди и че е поканил президентът на Русия Владимир Путин да посети България на 3 март, по повод 140-та годишнина от освобождението на страната ни. Путин е приел, но е посочил, че най-вероятно няма да присъства на честванията заради изборите за президент в Русия, които ще се проведат на 18 март.
Българският президент каза, че посещение на руски държавен глава в България не е имало от почти 10 години и ще се търси „друга удобна дата“.