IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът ще избира председател на антикорупционния орган

Основното месечно възнаграждение на председателя на комисията ще е в размер 90 на сто от основната месечна заплата на председателя на парламента

15:49 | 14.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Българският орган за противодействие на корупцията ще бъде Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това гласят приетите на второ четене текстове от Антикорупционния закон, съобщава агенция „Фокус“. 

Законопроектът се обсъжда вече няколко месеца в публичното пространство, а парламентът вече отхвърли подобен проект на БСП и сегашното решение не представлява особена изненада. 

Текстовете бяха приети с 81 гласа „за“, 38 „против“ и 14 „въздържал се“. Комисията ще се състои от председател, заместник-председател и трима членове. Председателят на комисията ще се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Припомняме, че БСП настояваше президентът да назначава председателя. Заместник-председателят и членовете също ще се избират от парламента, но по предложение на председателя.

Мандатът на комисията е 6 години.

Текстовете на приетия закон дават дефиниция и на думата корупция. Според записаното корупция е налице, когато в резултат на заеманата висша публична длъжност дадено лице злоупотребява с власт, нарушава или не изпълнява служебни задължения с цел пряко или косвено извличане на неследваща се материална или нематериална облага за себе си или за други лица.

Противодействието на корупцията ще се осъществява чрез деклариране на имуществото и интересите на лицата на висша публична длъжност, и свързаните с тях лица; публичен достъп до декларациите, проверка на имущественото състояние. 

Процедурата за предсрочно освобождаване на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество може да започне по искане на една пета от народните представители, гласят още промените.

Разпоредбата бе обявена от БСП за нонсенс и предпоставка за политизиране на ръководителя на супероргана, както го определиха от левицата.

„Това не е закон за противодействие, а за защита на корупцията. Днес управляващите приемат Закон за притиводействие на корупцията, в който корупцията не е престъпление“, заяви лидерът на БСП Коренелия Нинова. „Може би „златният пръст“ на Веселин Марешки ще реши въпроса“, добави още и уточни, че в момента управляващите „имитират“ действие за борба с корупцията.

По думите ѝ, според приетия днес закон, корупцията е административно нарушение, а не престъпление.

НС реши още основното месечно възнаграждение на председателя на комисията да е в размер 90 на сто от основната месечна заплата на председателя на парламента.

Заместник-председателят ще взема 90 на сто от възнаграждението на председателя на комисията. Останалите членове ще се разписват срещу основно месечно възнаграждение, което е 80 на сто от заплатата на председателя на комисията.

За всеки кандидат специализираната комисия на Народното събрание, отговаряща за борбата с корупцията и конфликта на интереси, ще изисква проверка за принадлежност към бившите спецслужби.

Предложенията за ръководител на антикорупционния орган се внасят в Народното събрание не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичането на мандата на комисията и се публикуват на интернет страницата на парламента, уточнява БТА.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още