Аптеката и болницата имат право да продадат и изпишат лекарство на пациент, но не и да го продадат на търговец. Така се ражда ролята на "търговец от търговеца", който нелегално изкупува медикаменти, останали прикрити или изписани повече, отколкото има нужда. Участието на лекаря в тази схема е, че възлага терапия, която не е необходима на пациента.
Такова е мнението на зам.-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков за скандала с разбитата схема за нелегален износ на лекарства, изказано в предаването "България сутрин" на Вulgaria ON AIR.
Д-р Пенков не пожела да коментира иинформацията, че директор на болнично заведение има участие в нея, но заяви, че "до 1-2 дни ще стане ясно дали има, или не, всички ще разберем".
Само три нови молекули, които са без алтернатива, няма да се плащат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) догодина, каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. За тях ще важи въведеният мораториум, според който през 2018 г. фондът няма да заплаща за нови терапии.
Пенков обясни, че това са лекарства за изключително редки заболявания, които все още Комисията по редки болести не е обсъдила дали да предложи на НЗОК да ги включи в своята листа за лечение.
По думите му за останалите медикаменти, регистрирани у нас през последната година, съществуват модерни алтернативни терапии, които се предлагат и в момента.
Промените не бива да стресират никого, защото подобни мерки са били въвеждани в половината европейски държави, каза Пенков. Той даде пример с Румъния и Полша, където забраната е била факт в продължение на две-три години.
Мораториумът на практика дава отсрочка на властта да създаде и въведе нови правила за финансирането на медикаментите с публични средства.
Пенков каза, че в момента се изготвят проектопромени в Закона за лекарствата, които предстои да бъдат пуснати за обществено обсъждане – очаква се държавата да може да осигури лекарства, които не са регистрирани в България.
Разпоредено е експерти да направят справка “кои са новокандидатстващите молекули, за които има ограничение” в страната през 2018 г.
"Многократно сме предупреждавали за схемата с незаконен износ на лекарства", заяви по БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
"Сблъскваме се всеки ден с този проблем. Няма лекарства за аптеките. Ние търсим лекарства за нашите пациенти, но те не достигат до аптеките или достигат в много по-малко количество от това, което е потреблението. Когато достигнат, минават мними клиенти, които ги изкупуват. Накрая за реалните клиенти не остава нищо”, допълни той.
Костов е категоричен, че лесно може да бъде установено дали хората, които изкупуват лекарствата от аптеките и ги трупат в някакъв склад, са търговци или дистрибутори.
“Ако са дистрибутори, нямат право да ги изкупуват от аптеките, защото си има начин, чрез който да се снабдяват”, коментира Костов. Според него така се извършва незаконна дейност, която обаче може лесно да бъде установена и спряна.