Като че ли последните месеци основната тема около българското членство в Европейския съюз (ЕС), която вълнува правителството в София, е предстоящото председателство на страната и по-конкретно дали администрацията ще се справи чисто организационно, логистично и административно с тази си задача.
Големите, същинските европейски теми по-скоро отсъстват от фокуса на нашето правителство, а оттам – и от медиите и общественото внимание. А те хич не са малко и, разбира се, засягат пряко България, пише в статията на Десислава Николова, старши икономист от Института за пазарна икономика.
Една от важните теми в момента е бюджетът на ЕС и ефектите върху него от предстоящото напускане на Великобритания. Бюджетът на ЕС или т.нар. „многогодишна финансова рамка” покрива 7 години, като сегашната финансова рамка изтича през 2020 г. Преговорите по новата рамка (2021-2027 г.) трябва да започнат следващата година и председателството на България дава възможност на страната да повлияе на този процес, макар и в самото му начало.
В момента МФР представлява около 1% от брутния национален доход (БНД) на страните членки, или 1087 млрд. евро за 7-те години; конкретно за 2017 г. бюджетът е 157 млрд. евро според ангажиментите за разходи. Този му размер от около 1% остава относително стабилен през годините и през различните седемгодишни финансови рамки.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години Разработката е без качество за приложение за устойчивия просперитет на Европейския съюз, защото не зачита наличието на създаващото щети прилагане на еврото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар