IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е изплатила близо 1,6 млн. лв. заради осъдени в Страсбург институции

Страната ни има един от най-високите дялове на неизпълнени решения на Европейския съд за правата на човека

14:15 | 30.11.17 г.
<p>
	<em>Европейски съд за правата на човека в Страсбург. Снимка: Pixabay</em></p>

Европейски съд за правата на човека в Страсбург. Снимка: Pixabay

През 2017 г. България е изплатила 799 595 евро (близо 1,6 млн. лв.) обезщетения по осъдителни решения на Европейския съд за правата на човека /ЕСПЧ/ в Страсбург. Toва обяви омбудсманът Мая Манолова на конференция, посветена на 25-годишнината от ратифицирането на Европейската конвенция за защита на правата на човека от България, предава БТА.

За сравнение, през 2016 г. страната ни е изплатила 969 492 евро (около 1,9 млн. лв.) обезщетения, а Германия - 69 369 евро.

Манолова допълни, че България има един от най-високите дялове на неизпълнени решения на съда в Страсбург. Също така страната ни е една от четирите държави заедно с Турция, Румъния и Грузия, за които е проведена процедура от обикновено към засилено наблюдение на делата. На България се падат 7% от общия брой дела под засилено наблюдение, като пред нас са само Русия, Турция и Украйна, каза още Мая Манолова.

По данни от омбудсмана 262 са текущите дела за България в ЕСПЧ към октомври 2017 г., а 108 от тях са в процедура по засилено наблюдение. От 649 осъдителни решения за 25 години окончателно са затворени 387 дела.

Омбудсманът Мая Манолова заяви още, че във времена на морални и политически кризи Конвенцията и ЕСПЧ се оказват най-надежден пазител на ценностите и принципите, на които се основава правовият ред в Европа. По думите й системните нарушения на Конвенцията обикновено се дължат на лошо законодателство и лоши административни практики и трябва да се работи те да бъдат отстранени, за да не бъде осъждана България отново и отново.

"Често българските инситуции не предприемат необходимите действия за изпълнение на решенията на съда в Страсбург", каза Манолова. Тя все пак отбеляза, че има положителни пример за групи дела, по които България е взела необходимите мерки.

Зам.-министърът на правосъдието Десислава Ахладова заяви, че България е показала решимостта си да намери пътя в защита на основните права с ратифицирането на конвенцията преди 25 години. По думите й това е реален ангажимент, изпълнението на който е обща задача.

Тя допълни, че прилагането на Конвенцията и практиката на ЕСПЧ е обща отговорност на институциите и е необходимо сътрудничество между трите власти за изпълнението на решенията на съда.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още