IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Успешно приключват 40 на сто от препратените към медиация дела

Медиацията е доброволна и поверителна, разясни експерт

09:45 | 28.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Около 40% от препратените към медиация дела са приключили успешно. Това съобщи за БТА Свилена Димитрова, заместник-председател на Центъра за спогодби и медиация (ЦСМ) към Софийския районен съд (СРС) и Софийския градски съд (СГС). По думите й, тъй като все още медиацията не е задължителна в България, страните по делата, както и съдиите, нямат достатъчно доверие и почти не опитват новия вариант на споразумение.

Малък процент от общия брой дела е препратен към медиатори. За тази година столичният център ще запише в актива си 200 дела, от тях 80 са завършили успешно.

Медиацията е алтернатива

Медиацията е алтернатива на съдебния процес, като в никакъв случай не го измества, твърди Димитрова. Това е способ за извънсъдебно решаване на спорове, който се предлага през последните 50 години в световен мащаб, а у нас от 15 години се опитва да си пробие път. Медиацията не издирва кой е крив и кой прав, а търси само решение на проблема. Консенсус се постига с помощта на трето, неутрално лице - медиатор. Страните чувстват силата си, държейки "присъдата" в свои ръце, сподели Димитрова.

Медиацията е поверителна. Докато повечето съдебни процеси са открити, могат да влязат външни лица, медиацията е конфиденциална. Тя се провежда в зала само между страните и медиатора, обясни Димитрова. По думите й друго важно предимство е, че е доброволна, за разлика от съда, където можеш да бъдеш призован и ако не се явиш, търпиш санкцията на съдебното решение.

Процесът помага за дългосрочност на отношенията. В съдебния процес едната страна винаги е губеща, докато при медиацията стремежът е страните да си стиснат ръцете.

Най-голям процент от делата, решени с медиация, са семейни. В тях има много емоционалност и личен елемент, стартово хората най-лесно разбират и се възползват от предимствата на новия способ. Има и делбени, и граждански дела, дори наказателни от частен характер, разказа Димитрова.

Все повече центрове за медиация в страната

В Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС са ангажирани около 70 човека - 50 активни медиатори и над 20 съдии. На този етап целият труд, който те полагат, е доброволчески, без да бъде заплатен, уточни заместник-председателят на ЦСМ.

В момента страните по висящи дела в СРС и СГС имат уникалния шанс безплатно да се възползват от процедурата, посочи Димитрова. По думите й доброволците считат, че така ще успеят да покажат на обществеността ползата от медиацията, с надеждата, че впоследствие държавата ще я адаптира към съществуващата съдебна система.

Все повече се отварят подобни центрове в страната, каза още Димитрова. Вече има съдебни центрове във Варна и в Бургас, в началото на следващата година ще заработи и в Перник.

Не е задължително медиаторът да е юрист

Не е задължително да си юрист, за да бъдеш медиатор, уверява Димитрова. По думите й няма ограничение в професиите и в ценза, важно е да си неосъждан български гражданин. Вече са обучени много хора от различни професии.

Засега повечето от тях работят безплатно, но се предполага, че това ще продължи до определен момент. Затова законът е забранил медиаторът да определя такси съобразно материалния интерес на случая, те ще се дефинират на час. Засега пазарът оформя тарифа между 60-80 лв./час, според експерти.

На фона на адвокатските услуги, на много други консултантски услуги, това е напълно достъпна цена, смятат юристи. Освен това при решаване на спора с медиация се спестяват години в съда, защото идеята й е в рамките на няколко срещи от 2-3 месеца да бъде намерено решение. Съдебните дела с триинстанционност отнемат от порядъка от 3 до 5 години, а делбените могат да продължат и до 10 години, мотивират се адвокати.

За първи път тази година столичният център за спогодби започва да чувства подкрепата на институциите, заяви Димитрова. По думите й съвместно с Министерство на правосъдието ще бъде изработена стратегия за развитие на медиацията в България.

Онлайн медиация след пет години

Медиацията има голяма перспектива, включително и онлайн, убедена е Димитрова. Тя прогнозира, че след пет години, заради все по-силното пренасяне на живота ни в мрежата, хората ще решават проблемите си онлайн, без да се виждат. Преди това обаче медиацията трябва да бъде поставена на мястото й като първо стъпало преди съдебния процес.

Необходимо е да се отсеят всички дела, които биха могли да се решат с медиация, да не влизат в съдебна зала, категорична е Димитрова. Това би било от полза и за страните, и за съда, и за държавата, защото ще се спестят много пари от по-малкия брой съдебни дела, посочи тя.
Медиацията винаги ще бъде алтернатива на съдебния процес и важно за страните да знаят е, че, ако не могат да се спогодят, за тях съдебната зала винаги ще бъде отворена, казва в заключение Димитрова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още