Показателите на здравеопазването у нас са много лоши. Има много висока смъртност, най-кратка продължителност на живота, лекарите бягат от страната, а пациентите доплащат най-много за лечение от джоба си. Така в резюме описа изводите от доклада за здравеопазването в България на Европейската комисия, огласен вчера, д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Пред Нова телевизия той определи доклада като безмилостен, но уточни, че изводите не са непознати за експертната общност в България.
Според документа здравната ни система не е ефективна при намаляването на предотвратимите смъртни случаи. България има най-високата смъртност от мозъчно-съдови заболявания в Европейския съюз.
Детската смъртност е с над 80% по-висока от средната за Европа и дори се увеличава в последните две години. В същото време държавата дава твърде малко средства за здравеопазване, а българският пациент продължава да доплаща най-много от джоба си в сравнение с другите европейци.
По думите на Стойчо Кацаров изводите на ЕК не са нови, а са констатирани преди много години, което дава много негативна оценка на водената здравна политика през последните години.
Негативните тенденции в българското здравеопазване ще продължат, смята Кацаров. Той напомни, че в бюджета на Здравната каса за догодина е наложена забрана са финансиране на нови дейности, болници и лекарства. По думите му досегашната рестриктивна политика продължава в още по-строга форма.
Наивно е да се очаква подобрение в изследваните показатели, каза експертът.
Държавата продължава да заделя много малко пари за здраве, и като процент, и като абсолютна стойност, категоричен е той. Това е причината и за високите лични разходи на самите пациенти, допълни експертът.