Парламентът възложи на Министерския съвет в срок до 30 ноември 2017 г. да внесе в Народното събрание годишен отчет за 2016 г. за изпълнение на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012 - 2030 г.). Това решиха депутатите, като приеха решение във връзка с разисквания в рамките на парламентарния контрол по питане от левицата към вицепремиера Валери Симеонов относно политика за решаване на демографските проблеми на страната, предава БТА.
Народното събрание възложи на Министерския съвет в срок до 31 януари 2018 г. да изготви и внесе в парламента и отчет за изпълнение на дейностите по мерките за преодоляване на демографската криза в България от Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017 - 2021 г.
До 31 март 2018 г. правителството трябва да изготви и представи пред Народното събрание прогноза за демографското развитие на България до 2040 г.
В рамките на дебатите депутати от различните парламентарни групи се обединиха около мнението, че демографската катастрофа е сериозен проблем и трябва да се вземат конкретни мерки.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че у управляващите липсва разбиране на проблема. Той поиска оставката на Валери Симеонов.
Въпросът с демографската криза е достатъчно отговорен, той трябва да бъде обсъждан, а не да бъде използван политически, заяви Симеонов и допълни, че няма да дава отговор на изявлението на Карадайъ.
Демографските проблеми са едни от най-тежките на съвременна България, заяви вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов по време на парламентарното разискване.
Според вицепремиера е несериозно твърдението, че демографските проблеми се обуславят от управление в продължение на шест месеца, защото се формират от десетилетия. Затова и Симеонов не приема упреците, че сегашното управление на ГЕРБ и Обединените патриоти е довело до демографския проблем.
Валери Симеонов посочи, че за изминалите шест месеца правителството е вложило сериозни средства от бюджета и е предприело значими мерки по ангажиране на десетки хиляди безработни за осигуряване на преквалификация.
Вицепремиерът отбеляза, че въпросът с решаването на демографската криза не е прост и елементарен. Той не може пряко да се обвърже с доходите на населението, допълни Валери Симеонов. Той даде пример с Унгария, където статистиката показва, че заплащането на еднократна сума от 32 хил. евро на всяко трето дете не е довело до повишение на раждаемостта.
Мерките в Русия през последните десет години също не са довели до особено значим резултат, посочи Валери Симеонов.
Той обобщи, че тенденцията за намаляване на населението е характерна и за най-развитите държави. По думите на вицепремиера именно затова е трудно да се направи обща работеща стратегия за борба с демографската криза.
Валери Симеонов отбеляза, че правителството ще разчита и на помощта на Народното събрание, за да се преодолее тенденцията за демографски срив, който по думите му, освен че не е резултат само от шестте месеца на управлението на ГЕРБ и Обединените патриоти, не започва и с периода на прехода. Ако през 1980 г. естественият прираст е бил 3,4 на сто, то през 1989 г. той пада до 1,1 на сто.
Вицепремиерът отчете и различните мерки за безработни, финансирани както със средства от националния бюджет, така и от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".