Рестартираният от Министерството на здравеопазването електронен търг за лекарства за болниците отново е спрян от подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Този път процедурата е спряна заради жалба на дистрибутора "Софарма трейдинг", става ясно от сайта на Комисията. Жалбата е подадена на 10 ноември т. г.
Припомняме, че процедурата за електронната платформа беше обявена през ноември 2016 г., но впоследствие беше спряна заради обжалвания. След като производствата приключиха в полза на Министерството на здравеопазването, министерството и разработчикът на системата предприеха действия по техническата й подготовка за възобновяване на търга.
Според документацията търгът е само за онколекарствата в болниците, тъй като това е перото, което генерира основния преразход при медикаментите.
Първият обявен търг беше за договаряне на обеми медикаменти за две години за над 1 млрд. лв. за 145 болници.
Съгласно новите условия рестартираният търг е за над 850 млн. лева за 130 болници. Срокът за изпълнение на поръчката е от сключването на договорите до края на 2018 г.
В изискванията на тръжната документация са заложени остатъчен срок на годност за лекарствата поне от 40%, а оценката на офертите е на база най-ниска цена.
Търговете са изцяло електронни и ще стават на сайта на МЗ. Участниците трябва да се регистрират и да променят цените на лекарствата, за които имат интерес. След като изтече определеното време, офертите им няма да могат да се променят. Финалните предложения ще бъдат оценявани и от комисията, която ще ги класира. Аналогична е процедурата и за по-малките търгове в болниците след това.
Очаква се окончателните договори за доставки в болниците да са финализирани през април или май догодина. Процедурата предвижда първо да се сключи рамково споразумение с един или двама търговци на национално ниво. След това ще се проведат малки търгове по всяка болница за нужните количества. Цените им няма да могат да надвишават тези в рамковото споразумение. Очакванията на здравното министерство е така да изравни разликите в цените, които сега са фрапиращи.