IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Броят на децата в специализирани институции у нас е намалял с 90% за 7 години

Специализираните институции за деца са със 75% по-малко, каза социалният министър

17:56 | 07.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Броят на децата в специализирани институции в България е намалял от 7600 до по-малко от 1000 или с почти 90% от началото на процеса на деинституционализация на грижите за деца през 2010 г. до септември 2017 г. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на откриването на неформален семинар на тема „Човешките права и децата“, който се провежда под егидата на АСЕМ – най-голямата организация за сътрудничество между Азия и Европа.

Форумът, в който участват представители на 53 държави от двата континента, е съпътстващо събитие от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС, съобщават от социалното министерство.

Основните теми на семинара са международното партньорство и държавната помощ за оцеляване и развитие, защитата на уязвимите деца и участието на децата в процеса на вземане на решения.

Специализираните институции за деца са намалели със 75% - от 137 през 2010 г. до 36 към момента, добави Петков. Той подчерта, че правителството на България ще продължи да полага усилия за деинституционализацията на грижите за децата, водено от разбирането, че семейната среда осигурява най-добри условия за тяхното развитие. Реформата е свързана не само с извеждането на подрастващите от специализираните институции, но и с осигуряването на необходимата подкрепа за семействата и на условия, които задоволяват индивидуалните потребности на подрастващите и гарантират защитата на техните интереси и права, каза министър Петков.

Той подчерта, че защитата на правата на всички деца е сред приоритетите в управленската програма на правителството в сферата на социалната и демографската политика.

Министър Петков посочи, че ранното детско развитие е сред приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС в сферата на социалната политика. Тази концепция е сравнително нова, но е с голям потенциал.


 


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още