Национално представителните организации на хора с увреждания не са съгласни с новата концепция за реформиране на експертизата на работоспособността.
Концепцията беше внесена в парламента от социалния министър на 31 октомври. Тя предвижда две комисии - едната ще е здравна и ще определя увреждането, а другата ще е към НОИ и ще оценява работоспособността на всеки болен. Така ще се решава кой да получи инвалидна пенсия и кой да бъде насочен да си търси подходяща работа. Решенията на комисиите към НОИ ще важат до пет години. Целта на предложенията е да се засили контролът над отпусканите инвалидни пенсии.
Отдавна чакаме реформата в ТЕЛК, но никога не сме се съгласявали на това, което е предложено – разделяне на експертизата на две комисии, коментира по bTV Адриана Стоименова – Стефанова, която е представител на такава организация. Нашето предложение е създаването на мултидисциплинарна комисия, която да оценява био-психо-социален модел на едно лице, посочи тя.
Внесената в Народното събрание концепция не отчита нашето предложение, посочи друг представител на организациите – Веска Събева. Тя добави, че са в контакт с Обединени патриоти и са поискали среща и с другите парламентарно представени групи, „за да можем да обясним, защото това е много сложна материя. Промяната в ТЕЛК ще засегне всички хора, не само тези в работоспособна възраст, ще засегне и децата, и хората в следпенсионна възраст“, посочи тя.
По думите й е възможно за работещите хора напълно или процентно да отпадне пенсията.
"Ние сме против оценка на работоспособността по документи в НОИ, добави тя. Настояваме да има контрол, предложили сме представител на НОИ да влезе в тези комплексни комисии, да се въведе електронното здравно досие, което да проследява дали едно лице се лекува, как, къде, за да може да има прозрачност при установяване на неговата намалена функционалност", каза Събева.
Тя посочи, че организациите не отричат, че има фалшиви ТЕЛК-ове, но цифрата, която се носи в публичното пространство, е абсолютно невярна. Около 5% са с неправомерно издадените ТЕЛК-ове, каза тя.
„Ако се прави някаква реформа, да се направи такава, че и хората с увреждания, които неправилно търпят санкции и обиди за това, че са с фалшиви пенсии, да могат да излязат на светло и да бъдат спокойни, че могат да си намерят и работа“, призова тя.
Пенсията, която получават хората с увреждания, е относно поддържане на техния здравен статус – за нужната подкрепа, за да стигат до работното си място, за нужната рехабилитация, обясни Стоименова – Стефанова. Тя посочи и че работещите хора с увреждания работят по националните програми за насърчаване на заетостта, където заплатите са минимални.
Отделно в малките населени места намирането на работа на такива хора е изключително трудно.
Според председателя на социалната комисия в парламента Хасан Адемов по-добрият вариант е една комисия, мултидисциплинарно структурирана, която да прави оценката на хората с увреждания, а не две, както се предлага.
Преди концепцията да бъде приета и от правителството, дискусиите ще продължат, увери социалният министър Бисер Петков. Той каза, че в документа не се коментира дали хората със запазена трудоспособност ще могат да получават и заплата, и пенсия заедно, защото това касае осигурителните права, а не експертизата на работоспособността.