Нискотехнологичните атентати ще се увеличават и въпросът е как обществата се научават да живеят в един такъв свят. Това каза по bTV политологът Иван Кръстев, коментирайки терористичните атаки в Ню Йорк.
Той изрази притеснение, че все повече започваме да живеем в свят, в който това ще спре да бъде ексклузивна новина.
Изведнъж започваме да свикваме със свят, в който на различни места, все по-често, не някакви огромни атентати, не атентати, в които умират хиляди хора, а такива локални атентати - мъж се врязал в колоездачи, няма да бъдат отразявани и ще свикнем с тях. Въпросът е трябва ли да допускаме да живеем в такива времена, попита риторично Иван Кръстев.
По думите му този тип атентатори живеят в малки собствени общности и е трудно някой да ги издаде. Те се надъхват като гледат клипчета в интернет. Органите на реда ги държат максимално дълго на свобода с идеята тези атентатори да ги заведат до по-големи групи и организации, каза Кръстев.
Най-важното е да не се допуска тероризмът да всява страх, да не се променя животът и ритъмът на един град, посочи политологът. Не случайно Лондон се справя много бързо с терористичните атаки от последните години. Там имат опит от атенатите на ИРА през 60-те и 70-те години на миналия век, допълни той.
Политологът отбеляза, че това е най-големият атентат в Ню Йорк след 11 септември 2001 година и това е нещо, с което САЩ изключително много се гордее. По думите му за президента Тръмп това е изключително тежък момент, тъй като той самият е от Ню Йорк.
Доналд Тръмп може би ще използва този атентат, за да отклони общественото мнение от темата за руската намеса в изборите в САЩ. Той е от Ню Йорк и за него това е още по-болна тема, допусна Кръстев.
Той посочи, че в миналото войната е била сблъсък на големи армии и техники. С появата на ядреното оръжие това се промени. Сега заплахите са от кибератаките. Технологичното развитие ще промени много света.
Има още два фактора, които ще доведат до промяна в Европа и света - първият ще е демографският бум в Африка, където населението ще се увеличи два пъти. Когато се родиш и живееш в бедна африканска държава, много по-лесно е да смениш държавата, отколкото правителството. Другият фактор е, че Европа губи и изостава в битката с Азия като център на икономическо развитие и растеж.
"Европа ще се променя. Не мисля, че тя ще спре да съществува като общ проект", каза политологът.