Хиляди българи, работили в чужбина, се завръщат у нас и се регистрират като безработни, а държавата им плаща обезщетения за безработица в пъти по-високи от тези на работилите у нас.
До момента над 11 хиляди гурбетчии са се регистрирали в бюрата по труда, 2500 от тях получават обезщетения от по 1300 лева, показва статистиката на НОИ. Така заради еврорегламент най-бедната държава в ЕС губи средства, съобщава БНТ.
Заради европейския регламент в казуса няма нито нещо незаконно, нито нещо неморално.
Държавата харчи доста средства, които не може да си възстанови в пълен размер от страните, от които нашите сънародници се завръщат.
За първите 9 месеца на година 11 200 българи, работили зад граница, са се върнали и регистрирали в бюрата по труда, над 2000 от тях получават обезщетения за безработица от над 1000 лева.
Става дума за предимно сезонни работници - хора, които предпочитат да се регистрират в бюрата по труда, за да взимат високи обезщетения, защото трудно биха получили по-високи възнаграждения - особено в по-бедните региони на страната като Северозападния.
Всички тези гастербайтери се възползват от механизма, при който се осигуряват в чужбина, а получават обезщетения у нас вече като безработни. Впоследствие НОИ чрез специален механизъм за реимбурсация възстановява част от сумата, която е превела като обезщетения от държавата, в която българинът е работил. Проблемът е, че НОИ не може и няма право да си възстанови сумата в пълен размер.
Най-много завърнали се гастарбайтери, които получават обезщетения за безработица у нас, са в Благоевград, Разград, София, Перник, Велико Търново и Ямбол.
Изискването е през последните 9 от общо 15 месеца работникът да се е осигурявал в чужбина и да удостовери това със специален документ. Ако бъде одобрен, получава 60% от сумата, на която се е осигурявал, но не повече от 2600 лева, колкото е максималният осигурителен праг у нас, обясняват от НОИ.
Ако лицето е имало за последните 24 месеца 12 месеца стаж в тази страна, НОИ може да си възстанови средствата за първите 3 месеца. Ако е имало над 12 месеца, се възстановява до пет месеца.
До септември тази година 2000 българи, работили зад граница, получават обезщетения у нас - два пъти повече от миналата година.
В бюджета на НОИ за 2018 г. се предвижда въвеждането на максимален размер на дневните обезщетения за безработица в рамките на 74 лева. Така че да няма съдебни спорове - защо наш гастарбайтер се е осигурявал на хиляди евро в чужбина, а пък у нас получава обезщетение до 2600 лв., каквито случаи има и у нас.
Дали въвеждането на този максимум противоречи на евроизискванията, не е ясно.
преди 7 години НОИ да обясни политиката си на плащане на МИЖАВИ обезщетения на безработните в България! Защото ТОВА е проблема, заради евро-регламенти не може да се КРАДЕ от безработните - както са свикнали досега нашите управляващи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар