IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Договорът за добросъседство с Македония влиза в НС за ратификация другата седмица

България никога няма да е достатъчно стабилна и просперираща, ако нашите съседи не са такива, каза Екатерина Захариева

18:38 | 25.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Договорът за добросъседство с Македония влиза за ратификация в Народното събрание през следващата седмица. Това съобщи министърът на външните работи Екатерина Захариева по време на дискусията "Европейска интеграция, регионално сътрудничество и свързаност на Западните Балкани - приносът на Българското председателство".

Пред депутатите от две парламентарни комисии – по външна политика и по европейски въпроси, тя бе категорична, че интеграцията на съседните държави е приоритет за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС). 

Ако мога да направя аналогия с една къща, колкото и прекрасна да е тя, ако се намира в недостатъчно стабилна и сигурна община, то България никога няма да е достатъчно стабилна и просперираща, ако нашите съседи не са такива и не са членове на демократичното семейство, каквито сме ние”, каза външният министър, цитирана от БНР.

Захариева посочи, че темата "Западни Балкани" е много по-дългосрочна и не се изчерпва само с шестте месеца на нашето председателство и с подготовката преди него. Тя напомни, че темата е един от основните приоритети. Има ангажимент и на други председателства да продължат фокуса върху европейската перспектива и интеграция на Западните Балкани, каза Захариева.

Първият дипломат на България представи анализ защо дълго време разширяването на ЕС не е било приоритет.

Министърът каза, че в последните месеци е настъпила промяна и интересът към Западните Балкани се е увеличил, но допълни, че има много път да се извърви, посочва БТА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:29 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още