Доброто представяне на пенсионните фондове в последните години се дължи и на доброто развитие на пазарите като цяло. Но следващите 5 - 10 години ще са по-трудни за инвестиционните мениджъри. Тази теза разви пред Investor.bg Ивайло Пенев, ръководител „Управление на активи“ и член на Съвета на директорите на ЕЛАНА Фонд Мениджмънт.
"Пенсионните фондове в частност и професионалните инвеститори като цяло се радват на прекрасно слънчево време по пазарите през последните години. Кратка справка с графиките на цените на основните борсови индекси и на дълговите книжа у нас и в чужбина показва ръстове и ниски колебания. Всичко това е пряка последица от реакцията на глобалната финансова криза отпреди 10 години – наливане на ликвидност, довела до спад на лихвите, съответно ръст на цените на дълговите книжа, които са основна част от портфейла на пенсионните фондове", каза той.
„Средата на ниски лихви доведе и до ръст на цените на акциите – от една страна, дивидентните им доходности номинално станаха по-високи от доходностите на облигациите, а от друга - рисковите премии, с които дисконтираме очакваните парични потоци на компаниите намаляват, което води до по-високи оценки. Това обаче залага и капани“, предупреди Пенев.
Според него чудесното представяне на пенсионните компании и на управляващите и застрахователни дружества ще бъде трудно постижимо, ако лихвите се повишат.
„Факторите, които изброихме като попътен вятър, ще се обърнат в насрещен. Вероятно идните 5-10 години ще са по-трудни за инвестиционните мениджъри. Затова е важно при предстоящите промени в законодателството, касаещо пенсионните компании, да видим по-широки, а не по-тесни, инвестиционни възможности, които колегите да могат да използват и да запазят доброто си представяне и в по-неблагоприятни пазарни условия“, каза още той.
Припомняме, че по-рано тази седмица Комисията за финансов надзор (КФН) съобщи, че всички фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване в България са постигнали доходност за 24-месечния период от 30 септември 2015 г. до 29 септември 2017 г. над определеното минимално равнище на доходността за съответния вид фонд, определено от регулатора.
преди 7 години Ако това е добра доходност, хич не ми си мисли колко трябва да е за да е лоша. И сега си знаем че допълнителната пенсия ще е символична, обаче интересно какво ги бърка фондовете нормализирането на лихвите? Поне няма да има толкова непокрита инфлация както в момента, защото сега сме си на поне 2% и то официална, а реално е много повече, поне за основните стоки. Бачкай и пести за да има какво да ти папат отгоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар