Министерството на здравеопазването предвижда да преразгледа парите и дейностите по клиничните пътеки. Финансирането на пътеките не е променяно от 2006 г. и е недостатъчно, коментира министърът на здравеопазването Николай Петров пред БНТ.
Съвместно с Българския лекарски съюз (БЛС) се обсъжда и вкарването на парите за лекарския труд в клиничните пътеки, обясни министърът. В момента се правят таблици, за да бъдат определени базите за заплащане на специалистите по здравни грижи. Възнагражденията в здравната система трябва да се формират и според квалификацията и най-вече от резултата, каза още Николай Петров.
Клиничните пътеки трябва да бъдат не само преостойностени, а прегледани и актуализирани, посочи още министърът. Той допълни, че в момента тече процес по отношение на тяхното съдържание относно задължителния болничен престой, изследванията, кои дейности могат да се изведат в извънболничната помощ, поясни той.
"Ще гоним максимум дейности в доболничната помощ на различно остойностяване", каза Николай Петров. Той беше категоричен, че целта не е икономия на пари, а тяхното преразпределяне, така че да отидат там, където е нужно.
Министерството на здравеопазването си е поставило за цел до половин година всеки българин да има достъп до електронното си здравно досие, каза още министърът на здравеопазването.
"Трябва да престанем с хартиените епикризи, хартиените рецепти и здравни книжки. Базата данни я имаме, кодовете за достъп са налични, но само 30 хил. души са проявили интерес", посочи той. По думите на Петров с електронните досиета ще се засили контролът върху дейностите, финансирани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Що се отнася до бюджета на НЗОК за 2018 г., министърът каза, че там ще влязат с над 400 млн. лева повече. В момента се движим в омагьосан кръг: знаем, че за здравеопазване са нужни повече пари, но нямаме аргументите да кажем колко, коментира здравният министър.
„Моята отговорност виждам в тази посока и да има един момент, в който да кажем: за здравеопазване са необходими толкова пари - и това да бъде защитимо“, каза той.
Новата стратегия за болниците няма да бъде панацея, коментира още министър Николай Петров. По негови думи това ще бъде опит за внедряване на добрите управленски модели. Той се съгласи, че съществуват порочни практики, за които от министерството чакат становището на компетентните институции.
Здравният министър каза още, че вицепремиерът Томислав Дончев се занимава активно с проекта за спешната помощ. Вече всички точки са финализирани, каза Петров по темата.