От началото на годината до момента в Българската агенция за инвестиции (БАИ) са входирани проекти на обща стойност от над 800 млн. лв. Това обяви заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на първия завод на технологичния гигант Osram в България край Пловдив.
Той добави, че до началото на октомври са сертифицирани 23 проекта за 300 млн. лв.
Церемонията по полагане на първа копка на завода беше през март 2016 г. Инвестицията възлиза на около 25 млн. евро. Заводът в Пловдив е част от стратегията за цифровизация на Osram, тъй като тук ще се произвеждат продукти за интелигентни сгради и интелигентни градове. Тя е част от бизнес единицата на Osram - Digital Systems, която разработва, произвежда и продава електронни компоненти и системи за осветление. Продуктовата гама включва светодиодни матрици и модули, електронни баласти, LED драйвери, сензори и системи за управление на осветлението за интелигентни сгради.
„Заводът ще помогне на компанията да отговори на нарастващото търсене на решения за цифрово осветление, които се използват например в интелигентни сгради или в интелигентни градове", съобщи Стефан Кампман, главен технически директор на OSRAM Licht AG.
На площ от 16 000 кв.м. за европейския пазар ще се произвеждат светодиодни матрици и модули, електронни баласти, LED драйвери, сензори и системи за контрол на светлината, допълни той. Във фабриката вече работят 500 служители, като тенденцията е до средата на следващата година броят им да надхвърли 900.
„Помня през 2015 г. амбициозното начинание, което екипът на Osram ми представи. Като политик съм длъжен да представя България пред чуждестранните инвеститори в най-добрата светлина, но проектът определено ми се струваше изключително амбициозен от бизнес гледна точка. Днес съм щастлив да бъда сред вас на откриването и не мога да не споделя, че съм впечатлен от бързината и високото качество, с които проектът достигна до зрялата си фаза", коментира Томислав Дончев, заместник министър-председател. Той допълни, че е изключително доволен, че все повече чужди капиталовложители инвестират в производства в България, тъй като именно този тип инвестиции носят добавена стойност, подпомагат икономиката и създават експертна работна ръка.
Виждаме позитивни сигнали и от редица други компании, добави още Александър Манолев. "Сигурен съм, че с всичко, което сме започнали като действия – за намаляване на административната тежест, за развитието на индустриалните зони, за подобряването на връзката между обучението и пазара на труда и всичко останало, тези резултати ще продължат да бъдат надграждани", посочи заместник-министърът на икономиката.
Той допълни, че е налице още една позитивна тенденция - повече компании да инвестират във високотехнологични проекти в България.