IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Едва 20 общини са започнали да дигитализират документите си

До 2022 г. европейските граждани ще могат да комуникират изцяло дигитално с администрациите на своите държави, посочи Росен Желязков

17:36 | 16.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Едва 20 общински администрации от общо 265-те в България са започнали реално да цифровизират документите си, а над 80 са заявили готовност да започнат да взаимодействат безхартиено с гражданите.

Това обяви председателят на Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) Росен Желязков на среща с местните власти, цитиран от пресцентъра на агенцията.

„Вече функционират компонентите, които дават възможност за стандартизиран подход към електронното управление - средата за междурегистров обмен (RegiX), модулите за електронна идентификация, средата за електронни разплащания и т.н.  Амбицията е още до края на 2018 г. тези компоненти да работят за всички администрации“, заяви Росен Желязков по време на по време на дискусия в рамките на XII Годишна среща на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Той посочи, че местните власти трябва да приемат вътрешни правила за електронен документооборот, а агенцията за електронно управление ще им предложи примерни текстове, с което да ги улеснят.

Желязков добави, че всяка община следва сама да анализира какви ресурси са ѝ необходими за дигитализирането на хартиените масиви от данни, но това не трябва да се случва на базата на абстрактни критерии.

Той припомни, че от тази година вече се контролира доколко ресурсите на общините са насочени към предоставянето на електронни административни услуги, а не за вътрешни канцеларски нужди.

“До този момент никой не знаеше колко ресурс се заявява и изразходва за ИКТ, нито каква част от този ресурс е предназначен за целите на електронното управление. В резултат огромната част от средствата са отделяни за хардуер, софтуер и лицензи, а минимална част от ресурсите са изразходвани за е-управление. От 2017 г. вече има контрол върху това доколко всеки проект и ресурс са предназначени за е-управление и са насочени към предоставянето на електронни административни услуги, а не за вътрешни канцеларски нужди на администрациите”, посочи Росен Желязков.

Той призова общините да актуализират информацията за предоставяните от тях административни услуги в Административния регистър и да поддържат актуални данните там.

Това ще позволи до средата на 2018 г. да бъде актуализирана информацията в Единния портал за електронните административни услуги и той да заработи като стандартизирана платформа за е-услуги.

"Дигиталната трансформация предстои независимо от нашата воля. Затова по-добре да я управляваме и да подготвим гражданите за тази реалност", каза Желязков.

По думите му до 2022 г. европейските граждани ще могат да взаимодействат изцяло дигитално с администрациите на своите държави, но общините не трябва да се успокояват, че дотогава има много време. Изтъкна, че все още липсват достатъчно дигитални умения както на потребителите, така и на служителите в администрациите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:06 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още