IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Президентът: България трябва да има реален принос в общата европейска отбрана

Финансовите загуби от фрагментацията на отбранителната индустрия на ЕС са от 50 до 100 млрд. евро на година, посочи Румен Радев

13:05 | 16.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Трябва да покажем, че можем да генерираме способности и реален принос в общата европейска отбрана. Това обяви президентът Румен Радев при откриването на дискусията "Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана", която се провежда в Централния военен клуб в София.

Сред участниците във форума, организиран от лидера на ПЕС Сергей Станишев, са премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

Държавният глава смята, че през последните години ЕС изживява дълбока трансформация в схващанията си за ролята на военната мощ, но в момента се вижда по-всеобхватен подход и европейските лидери разглеждат военната мощ като нов импулс за интегрирането на Европа.

„Трябва да бъдем много гъвкави и прозорливи, да отговорим на тези виждания, да сме в крак с времето“, посочи президентът Радев, цитиран от БТА.

Бъдещето на европейските сили

Румен Радев отбеляза, че ясно е било казано от всички, че бъдещите европейски сили не могат да заместват НАТО, могат само да го допълват.

Президентът напомни проблема със силната фрагментация на отбранителната индустрия на ЕС.

„В Европейския съюз има 186 основни платформи въоръжение, в САЩ са само 30, твърди  Радев. – Финансовите загуби от такъв фрагментиран подход се равняват на от 50 до 100 млрд. евро на година. Нека се насочим върху интегрирането на изследователските структури и организации. Европейският фонд за отбрана има амбицията да инвестира основно във военно-научни изследвания и да генерира финансов капацитет от 500 млн. евро след 2020 година. Тук е големият шанс на България, да бъде активна в тези процеси, да покаже лидерство и зрялост.“

Президентът Радев изтъкна, че е важно какви са посланията, които излъчваме по отношение на проблемите на сигурността и инвестициите в нашата сигурност.

„Трябва да преодолеем категоричното изоставяне в процесите на модернизация на въоръжените сили“, посочи той.

Президентът се присъедини към поздравленията по повод на 105-ата годишнина на българската авиация и ВВС.

"Общата европейска отбрана е парещ приоритет за Европа, посочи модераторът на форума Соломон Паси. – Конференцията има за цел да оформи националните ни виждания по общата европейска отбрана."

„Модернизираме си армията като индустриално сътрудничество, ремонтираме си това, което имаме и работим да вземем нови“, каза премиерът Бойко Борисов.

Той отбеляза, че има огромен умствен потенциал в лицето на институтите и има много български иновации във военната сфера.

Борисов е категоричен, че Европа е под натиск.

„Искаме да направим мир на Балканите и мир в Европа, поколенията са забравили какво е война, коментира той ситуацията в Европа, както и факта, че държави, които са готови за война, човешкият фактор е пренебрежимо малък. – В Европа обаче един войник да загине, е трагедия, ние сме най-хуманните и ценим човешкия живот.“
Борисов е убеден, че ако имаме газопроводи и нови ядрени мощности, това най-много ще пази страната ни.

„Там където има петролопроводи и газопроводи, войни няма - където има находища, има, но там, където минават, няма", категоричен е премиерът.

Приносът на европейските фондове

По БНР председателят на Софийския форум за  сигурност Йордан Божилов каза, че придобиването на модерни системи за сигурност е скъпо и въвеждането им на въоръжение трябва да бъде обвързано със сътрудничество между държавите, които го поставят.

„Държавата трябва да застане зад бизнеса и науката, за да имат те шанс да усвоят средства от общата програма за отбрана на стойност 5,5 милиарда евро, от които 500 милиона са за развойна дейност, а 5 милиарда – за придобиване на отбранителни способности, категоричен е експертът и съветва българската държава много добре трябва да прецени как ще си взаимодейства с бизнеса. – Без това сътрудничество между българската държава и българския бизнес няма как да се получат средства от европейските фондове.“ 

Модернизация на отбранителната промишреност

По думите на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е необходима модернизация на сега съществуващата авиация.

„Българската авиация трябва да има своите способности, коментира той след тържественото отбелязване на Празника на авиацията и Военновъздушните сили. – Ремонт и модернизация. Защото е грехота, това което се вършеше 20 години - да се режат самолети по политически съображения или по някакви други скрити съображения да се отказват изгодни предложения като това на Германия преди десетина години.“

По отношение на проекта за закупуване на нов боен самолет министърът заяви, че на заседание на Съвета по отбрана утре ще се обсъди този въпрос.

"Сумата е фиксирана от парламента още през 2016 г. - 1,5 млрд. лева. В тази рамка, който предложи най-добрите условия за нов самолет, това е", заяви министърът, съобщи БТА.

Каракачанов отбеляза, че България има своята славна история в авиацията.

„Българската авиация осъществява първия боен полет в света. Няма как това да бъде забравено и авиацията да бъде пренебрегвана. Бъдещето на българската авиация до голям степен зависи от волята на политическото ръководство на държавата за това да се обърне внимание на армията, да се отделят необходимите средства", смята министърът.

Той напомни, че първата крачка вече е направена - в бюджета за 2018 г. са предвидени 100 млн. лева за увеличение на заплатите на военнослужещите.

„Втората крачка е да се раздвижат проектите за модернизация и превъоръжаване, посочи Каракачанов и обясни, че средствата за заплати ще бъдат разпределени "справедливо".

Личното му мнение е, че "хората от бойните отделения, които полагат повече усилия, работят при по-трудни условия и рискът за техните живот и здраве е по-голям, да получат повече".

"Тиловите поделения ще получат увеличение, но по-малко от това за бойните. Това е моята логика", убеден е в правотата си министърът на отбраната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още