IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Търси се вариант за кредитиране на болниците в Ловеч и Враца

Министерството на здравеопазването дава областната болница във Враца на прокуратурата заради открити нередности по договори

17:19 | 06.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Търси се вариант за кредитиране на болниците в Ловеч и Враца, които са изправени пред фалит. Това стана ясно на среща между здравния министър и кметовете на двата града.

Работим по всички възможности за излизане от кризата, в която се намират областните болници във Враца и Ловеч, каза здравният министър Николай Петров, цитиран от пресцентъра на министерството.

Върви се към предоговаряне на задълженията на двете лечебни заведения - МБАЛ „Христо Ботев“ - Враца и МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ - Ловеч.

Размерът на евентуалните кредити, по които Министерството на здравеопазването ще разчита на общините съакционери в лечебните заведения да станат гарант, ще покрие общите и просрочените задължения на болниците, а служителите ще получават възнагражденията си от приходите по Здравна каса. 

Държавата не може да отпусне нито лев на двете дружества, защото това попада в параграф нерегламентирана държавна помощ и България ще бъде санкционирана от ЕК, каза заместник-министърът на здравеопазването маг.-фарм. Лидия Нейчева.

Кметът на община Ловеч пое ангажимент още в понеделник да свика извънредно заседание на общинския съвет, на което да бъде разгледано кредитирането на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“.

Кметът на Враца Калин Каменов изрази принципно съгласие да води разговори с Общинския съвет на града, като ще се мисли и върху други варианти.

Представителите на местната власт се ангажираха с отсрочване на задълженията на болниците за местни данъци и такси.

МБАЛ „Христо Ботев“ - Враца и МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ - Ловеч са в тежко финансово състояние заради нерентабилни договори с частни структури и лош мениджмънт през годините.

Междувременно на заседанието на здравната комисия в парламента министърът съобщи, че Министерството на здравеопазването изготвя доклад за нарушенията в МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца , който ще бъде даден на прокуратурата.

Задълженията на МБАЛ „Христо Ботев“ може да достигнат и над 20 млн. лв., каза здравният министър. „Обявените към момента близо 14 млн. лева дългове са само главници. Когато към тях се добавят лихви, такси на частните съдебни изпълнители, съдебните такси, както и тези към адвокатите, то сумата ще отиде над 20 млн. лева.

По думите на министър Петров договори са подписвани, без да защитават по никакъв начин интересите на болницата.

Проф. Петров определи практиките в лечебното заведение като тежки и порочни. Като пример той посочи, че на една малка площ във Враца са концентрирани три болници – областната многопрофилна болница, частна - също многопрофилна структура и още една болница, която е под наем в сградата на областната. Последната не плаща нищо за наем, тъй като договорът, сключен с нея, е за ремонти, за което от МБАЛ „Христо Ботев“ не са получили и стотинка. „Получава се филтриране на пациенти в трите болници. Тежките и неосигурените случаи отиват в МБАЛ „Христо Ботев“, а „по-интересните“ – в двете частни болници“, обясни министърът на здравеопазването.

Справките показват и редица други нарушения. За пример министър Петров посочи, че скенер, който може да бъде закупен за 300 хил. лева, е платено за близо милион. Само за две години при един от предходните директори на болницата дълговете на лечебното заведение се увеличават от 3 млн. лв. на над 10 млн. лв.

На този етап МЗ ще преведе на врачанската болница авансово субсидията, която се полага за отдалеченост и спешност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още