Българският работник в сектор „Земеделие“ е най-бедният на Балканите с доход средно по 419 евро. След него са само земеделските работници в Македония, където един фермер получава 401 евро. Тези данни представи президентът на КНСБ Пламен Димитров, който откри международна конференция за заплащането в сектора, организирана от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ и с подкрепата на фондация „Фридрих Еберт“, информира пресцентърът на синдиката.
За сравнение - в Хърватия заплатите за такъв вид труд са средно 926 евро. В Босна средното възнаграждение е 632 евро, в Черна гора – 771 евро. Най-богатите земеделски работници са в Словения, където получават по 1346 евро. Близо до нас е само Сърбия, където заплащането е 463 евро.
В дискусиите участват 17 представители на различни синдикати от 6 държави, сред които Турция, Сърбия, Босна и Херцеговина.
„Бедността в България е ужасяваща. Първото нещо, което разбрах в страната, е, че минималното заплащане във Франция се равнява на заплатата на българските депутати“, заяви пред гостите д-р Хелене Кортлендер, директор на „Фридрих Еберт“ за България.
На всеки лев допълнителна добавена стойност в сектор „Селско стопанство“ работникът получава едва 30 стотинки към заплатата си, изтъкна пред участниците в конференцията икономистът в КНСБ Любослав Костов.
По данни на Института по социални и синдикални изследвания (ИССИ) разликата в заплащането на труда в България и в останалите страни членки варира от 50 до 80 на сто за новите и от 3 до 10 пъти за старите, изтъкна Любослав Костов.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров у нас се наблюдава изкривяване на пазара заради европейските средства, които постъпват в сектор „Земеделие“. От близо 15 млрд. лв., 11 млрд. лв. са били насочени към зърнопроизводството. Това концентрира огромни средства в малко ръце и пречи както на заплащането, така и на развитието на сектора като цяло, заяви Димитров.
Председателят на Федерацията на независимите синдикати Светла Василева пък посочи целите на организацията до 2021 година:
• Увеличение на доходите на работещите в сектора с 42 на сто;
• Увеличаване на заетостта с 15 на сто, което да спомогне и за изсветляването на отрасъла, където близо 40 на сто са в сивия сектор.