При условие, че решението за домакинството на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) ще е политическо, България има шанс. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Антон Вълев от Националната аптечна камара.
„Поради именно тези политически, шахматни причини, голяма част от държавите, независимо от кандидатурите си, няма да бъдат одобрени“, посочи той.
Според Вълев шансът страната ни да получи домакинството на Европейската лекарствена агенция се засилва от политическото желание част агенциите, които досега са били дислоцирани във Великобритания, да отидат в страни членки на ЕС, които досега не са били седалища на подобен ранг институции.
„Дефакто до момента само 3 държави са нямали подобна агенция на своя територия, така че от тази гледна точка България има немалък шанс“, коментира той.
Вчера кандидатурата на София за домакинство на Европейската агенция по лекарствата бе официално представена в Постоянното представителство на България към ЕС в Брюксел, съобщиха от здравното министерство.
С оттеглянето на Великобритания от ЕС, агенцията трябва да напусне досегашното си седалище в Лондон. Общо 19 градове в ЕС кандидатстват за домакинството на институцията.
Надявам се процесът да бъде обективен и прозрачен, каза в Брюксел зам.-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков, който представя българската кандидатура.
По думите на зам.-министъра сред предимствата на българската кандидатура са ниските цени у нас, възможността агенцията да получи чисто нова сграда, съобразена изцяло с нейните нужди. Ненков отбеляза, че България разполага с изключително удобно географско положение, а София е постоянно свързана със света с многобройни полети.
В отговор на въпроси на журналисти той уточни, че новата сграда може да бъде построена в София тех парк. Той уточни, че българската кампания за домакинство на агенцията струва под 50 хил. евро.