България ще настоява за създаването на обща европейска прокуратура, която ще контролира как се изразходват средствата от еврофондовете. Това ще е една от основните цели, по които страната ни ще работи по време на председателството на Европейския съюз (ЕС) през 2018 г.
Това обяви министърът на правосъдието Цецка Цачева, която участва в дискусия за българските приоритети в областта на правосъдието и вътрешния ред, провела се днес в Народното събрание.
От наш интерес е общата европейска прокуратура да започне работа час по-скоро, обяви Цачева, цитирана от БНР.
„От нея се очаква да провежда ефективни разследвания, свързани с престъпления срещу европейския бюджет. Тя ще контролира начина, по който се разходват европейските фондове, тоест парите на всички нас, европейските данъкоплатци“, посочи Цачева.
Ще се създаде и единна информационна система на европейската прокуратура, чрез която ще се следят делата и всичко това ще позволи България активно да допринесе за подобряване на борбата срещу корупцията и финансовите измами на европейско ниво.
Другите основни теми са напредъкът в електронното правосъдие за противодействие на киберпрестъпленията и създаване на общ регламент за признаване и изпълнение на споразумение по брачни въпроси, родителска отговорност и отвличанията на деца при смесени бракове.
Вътрешният министър Валентин Радев обяви два приоритета - повишаване сигурността на гражданите на ЕС и по-ефективното управление на миграционните процеси. Ускореното връщане на незаконно пребиваващи на територията на ЕС в страните, от които идват, е част от контрола върху миграционните процеси, каза Радев.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че в знак на подкрепа през следващата седмица на първо четене ще бъде внесен законопроект за мерки срещу прането на пари.
От опозицията нямаше критики, а пожелания кабинетът да изпълни поставените цели.
Окончателната програма за българското председателство на Съвета на ЕС ще бъде приета от правителството до 20 декември, каза ресорният министър Лиляна Павлова на конференцията в парламента, предаде агенция "Фокус".
Официалното откриване на председателството ще е на 4 януари.
Общественото обсъждане на приоритетите на българското председателство започват на 21 септември под мотото „101 дни до София – столица на Европа“.
Обсъжданията на Програмата на Българското председателство ще продължат през следващите два месеца. Коментарите и предложенията ще бъдат обобщени през ноември, а окончателният вариант на Програмата ще бъде внесен в Министерския съвет в средата на декември, уточняват от пресцентъра на ресорното министерство.
преди 7 години По-добре европейска, отколкото никаква! отговор Сигнализирай за неуместен коментар