Над 1000 дка са площите, засети легално с канабис у нас, съобщи пред БНР Стефка Дамянова, експерт от Министерството на земеделието.
Тя съобщи, че наредба на министерството, която е още в проект, предвижда за легалното отглеждане на конопа да се подава заявление по установен образец.
Агроминистерството ще издава разрешително, което ще важи една година и ще дава право на стопаните да сеят само една реколта на точно определена площ.
След засяване се предвижда в проекта на наредбата да се информира съответната областна дирекция на МВР за извършена сеитба, като се предостави и копие на издаденото разрешение и съответно информация за местонахожденията на засетите площи.
Според наредбата легално ще може да се гледа само канабис с нищожно съдържание на психоактивното вещество тетрахидроканабинол (под 0,2 тегловни процента). Тази продукция може да бъде използвана за извличане на влакно, а семената – за фураж, храна и посев.
В магазините за здравословно хранене се продават конопени семена, рекламирани като ценен източник на омега 6- и омега 3-мастни киселини, витамини и минерали. Те могат да се добавят в ястия и салати. Продавачите изрично уточняват, че тези семена не съдържат психоактивното вещество, на което дължи ефекта си марихуаната.
Междувременно от агроминистерството изрично уточниха, че „не се разрешава отглеждането на канабис, а на индустриален коноп за влакно и фуражи“.
„Става въпрос за регулиране на отглеждането на индустриален коноп за влакно, фуражи и семена за посев със съдържание под 0,2 тегловни процента на тетрахидроканабинол в листната маса, цветните и плодните връхчета.
Новата проектонаредба хармонизира българското с европейското законодателство. И в момента действа наредба от 2001 г., която регулира отглеждането на индустриален коноп в България“, заявява министерството.
*Новината е допълнена в 14.43 ч. с позицията на МЗХГ.
преди 7 години Едно предложение към Министерството на земеделието: в наредбите включете и отглеждането на мак, за производство на опоиди, възможностите са големи. Към момента няколко държави вече отглеждат мак, и го обработват: Унгария, Турция, Португалия, Англия и Франция, Чехите и те поват да гледат мак. Възможнотите за легален бизнес при фермерите са големи, пазара на опиди тепърва ще се увеличава. Наиистина трябват си доста регулации в областта, но това не пречи и ние да почнем да навлизаме в тоя пазар. Най-големите складове са в Португалия, а фабриките които обработват семената също се увеличават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар