Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприема превантивни мерки за недопускане на замърсяване на птицефермите с фипронил, съобщават от ведомството, което контролира качеството на хранителните продукти.
БАБХ забранява използването на ветеринарномедицински препарати при продуктивни животни, включително и кокошки носачки.
Контролните органи, съгласувано с браншовите асоциации на птицевъдите, ще извършват проверки на всички птицеферми за кокошки носачки в страната за наличие и употреба на забранения химикал фипронил, който се използва за борба с бълхи, кърлежи и други паразити.
Ще бъдат вземани и проби за лабораторни анализи.
Мерките се предприемат превантивно и са с цел да се предотврати замърсяване на българските яйца с фипронил, както и да бъдат защитени потребителите от евентуални здравни рискове, а самите производители – от евентуална криза на българския пазар, посочват от БАБХ.
Във връзка с получената в България пратка яйчен жълтък на прах, замърсен с фипронил, Българската агенция по безопасност на храните до момента установи, че 500 кг от продукта са доставени в един търговски склад. Идентифицирани са и фирмите, до които той е дистрибутиран.
Пратката е доставена до две производствени предприятия на територията на страната. Налични и под забрана са почти 64 кг яйчен жълтък на прах, който ще бъде насочен за унищожаване, информират от БАБХ.
Агенцията продължава да прави проверки за използваното количество яйчен продукт и разпространението на храните, в които е вложен. Резултатите от досегашните проверки показват, че до този момент яйчният жълтък на прах е вложен в много минимални количества (от 0,9 до 2,9%) при производството на над 25 тона сладолед, сладоледени торти и около девет тона майонеза.
Фирмите производители са получили предписания незабавно да спрат продажбата на наличните партиди с вложен яйчен жълтък на прах, както и да изтеглят от пазара досега произведената продукция.
От БАБХ уверяват, че до момента почти всички разпространени в търговската мрежа количества са изтеглени.
На компрометираните партиди ще бъде направен лабораторен анализ, като до излизането на резултатите всички храни със забрана ще са под официален контрол.