IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Осем хартиени удостоверения могат да се набавят от администрацията по електронен път

За отпадането на още няколко хартиени документа са необходими допълнителни законови промени и дигитализация, обяснява експерт

14:40 | 23.08.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Няма никакви пречки осем удостоверения да се издават електронно чрез обмен на вътрешна информация между институциите, след като се извършат някои нормативни промени. Това се посочва в доклад на Държавната агенция “Електронно управление” за изпълнението на мерките за намаляване на административната тежест.

Докладът е публикуван на сайта на агенцията.

Това са удостоверението за актуално състояние от Търговския регистър, удостоверение за наличие или липса на задължения за публични държавни вземания, събирани от митническите органи, издавано от Агенция „Митници“, удостоверение за емейно положение, издавано от общинска администрация, удостоверение за семейно положение, съпруг/а, деца, издавано от общинска администрация, удостоверение за наличието или липсата на задължения, издавано от Национална агенция за приходите, удостоверение обр. УП-7 за размер и вид на пенсия/и и добавка/и, издавано от Националния осигурителен институт, удостоверение обр. УП-8 за доход от пенсия/и и добавка/и, издавано от Националния осигурителен институт, удостоверение за признаване на придобито висше образование в чужбина, издавано от Националния център за информация и документация.

За други документи обаче не са необходими само нормативни промени, а и допълнителна дигитализация, обясни в Министерския съвет след днешното редовно заседание на правителството председателят на Агенцията Росен Желязков, цитиран от пресслужбата на институцията.

Става въпрос за удостоверенията за данни в регистър БУЛСТАТ, за граждански брак, за вписани обстоятелства, заличавания и отбелязвания в Имотния регистър по партида на физическо и на юридическо лице, както показва анализът на Агенцията.

Желязков подчерта, че е необходимо да се извършат промени в 49 закона и 70 подзаконови нормативни актове. Повечето от измененията са вече задействани.

По отношение на удостоверенията за граждански брак Росен Желязков поясни, че в регистрите за граждански брак в дигитален вид съществуват актовете, издадени след 2000 г. или за лицата, родени след 1984 г. Данните за лицата, родени преди това, трябва да бъдат дигитализирани по общини.

Предстои и процес на дигитализация на базите данни отпреди 2000 г. за сделки, нотариални актове и други нотариални документи, налични единствено на хартиен носител в 113-те структури на Агенцията по вписванията в страната, допълни той.

Министърът на правосъдието следва да извърши точен анализ и разчети във връзка с дигитализацията на тези масиви, подчертава се в съобщението на Агенцията.

Росен Желязков допълни, че анализираните в доклада удостоверителни режими на хартиен носител имат въздействие върху над 1 милион предоставяни услуги годишно и са свързани с множество други административни услуги.

“Това е само началото и предстои следващ етап с нови нормативни изменения”, посочи още Желязков. По думите му дотогава дигиталните и хартиените процеси в администрацията ще съществуват паралелно.

„В процеса на отпадане на хартиените удостоверения и на промяната на аналоговото, „хартиено“ мислене обаче трябва да бъдат ангажирани и служителите”, подчерта председателят на Агенцията.

В доклада на Агенцията се предлага освен това да се преработи справката в базата данни „Население“ заради различните нужди на институциите, така че справката да е само една и данните да се извличат с определени полета, а не да се правят множество справки.

В документа се подчертава, че много удостоверения – почти 340, се изискват и от административните органи при производства и дейности/услуги, които не отговарят на критериите за административна услуга – например при кандидатстване с проекти за европейско финансиране, за участие в обществени поръчки, търгове и аренда на земи, продажби, отдаване под наем, предоставяне за ползване на имоти държавна собственост, процедури по изплащане на обезщетения за отчуждаване на имоти за държавни нужди, замени на имоти, материално подпомагане на различни категории лица и други.

За да отпадне изискването за предоставяне на такива документи е необходимо пак да се правят нормативни промени, основно в Закона за обществените поръчки и правилника за прилагането му и наредбата за административното обслужване, препоръчва се в доклада.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:55 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още