„София тех парк“ АД е с нов борд на директорите, съобщиха от Министерството на икономиката.
В новия борд на държавното дружество влизат проф. Николай Андреев, Тодор Ангелов и Живка Любомирова Такева. Решението е взето на общо събрание на акционерите на 16 август.
Това е втора смяна на състава на борда в рамките на тази година, след като през март беше направена смяна на директорите от служебния министър на икономиката Теодор Седларски. Също тогава броят на директорите в борда беше намален от петима на трима. Смяната дойде след скандал заради силно критично писмо от Walltopia с обвинения към държавните чиновници.
В новия борд сега влиза проф. Николай Андреев, който следва да съдейства за връзките с научните среди и осигуряване на развитието на научно-изследователската и развойна дейност. Той има значим дипломатически опит и ще съдейства и за контактите с чуждестранни партньори, посочват от министерството.
Тодор Ангелов е юрист с опит в различни сфери. Той трябва да гарантира публичност, прозрачност и законосъобразност на вземаните решения, както и подготовката на нови тръжни процедури за привличане на инвеститори.
Живка Такева е дългогодишен заместник-областен управител на София. Тя е изпълнявала функцията и на областен управител на София, с което се очаква да допринесе за комуникацията на компанията с всички държавни органи, както и за бъдещото териториално разгръщане на парка.
От министерството аргументират решението за промяна на състава на Съвета на директорите с поставянето на амбициозни цели по отношение на привличането на нови инвеститори чрез тръжни процедури, необходимостта от бързо осигуряване на свеж финансов ресурс и разгръщането на научно-изследователската и развойна дейност.
Въпреки напредъка по отношение на привличане на инвестиции и осигуряване на бъдещи финансови постъпления, текущият мониторинг сочи забавяне в постигането на целите в няколко аспекта, посочват още в съобщението от министерството.
Забавяне има по отношение на осигуряването на допълнителни постъпления, необходими по предстоящи плащанията към контрагенти от системата на министерството, в постигането на целите в сферата на научно-изследователската и развойна дейност, както и в събирането на вземания на компанията.
Налице са и някои констатации, свързани с оперативното управление на компанията, които са направени от вътрешни одитори на Министерството на икономиката и предстои да бъдат разгледани от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Установени са проблеми, свързани с опазването елементи на техническата инфраструктура.
преди 7 години Цоц цоц от държавната цицка отговор Сигнализирай за неуместен коментар