В последните няколко години се наблюдава устойчиво развитие на селския туризъм в България и този тренд ще продължи. Увеличението на туристите е устойчиво, тъй като се наблюдава за четвърта поредна година, каза председателят на Асоциацията на българските села Борислав Борисов пред БНР.
Асоциацията потвърди прогнозирания ръст в селския туризъм за лято 2017, който на места достига до 20%.
Данните показват, че резервациите за август запълват средно на 85% капацитета за настаняване през делничните дати, а за почивните дни всички обекти за селски туризъм са запазени на 100%. По-голямата част от туристите са българи, но се отчита увеличение на гостите от Румъния, Русия, Германия и Франция.
Интересът към селския туризъм е породен от това, че градското население търси все повече възможности за почивка, която да дава уединение, което трудно се постига в големите хотелски комплекси в популярните дестинации.
Туристите получават по-специално отношение, чиста храна, все по-добро качество на туристическите услуги и имат пряк допир с нещо, което са загубили в градовете, а именно допирът с природата, поясни Борислав Борисов.
По думите му през последните десетина години са се увеличили обектите за настаняване в селата, за което не са спомогнали толкова европейските фондове, по които имаше субсидии за създаване на такъв тип обекти. Причината за ръста е най-вече в частната инициатива, предимно на по-млади хора в селата, които създават такъв тип обекти.
При селския туризъм делът на чуждите туристи е едва около 10%. Около 90% от туристите са българи.
Активизиране на селските райони има в областите на Велико Търново, Бургас, Благоевград, Пловдив.
Селският туризъм е преди всичко семеен бизнес. За да се стартира такъв, е нужна инвестиция от поне 120 хил. лева. Статистиката на Асоциацията показва, че подобна инициатива предприемат предимно семейства, които са работили в Западна Европа.
До края на годината ще стартира нова мярка по европейската програма за селските райони с бюджет 50 млн. евро и доста хора очакват началото на програмата, каза Борисов. Мярката финансира разкриване на обекти за настаняване с до 20 места.
Движещата сила обаче остават не еврофондовете, а частната инициатива, категоричен е Борисов.